İslam ülkelerinin terörle mücadele koalisyonuna Irak'tan tepki

İslam ülkelerinin terörle mücadele koalisyonuna Irak'tan tepki
İslam ülkelerinin terörle mücadele koalisyonuna Irak'tan tepki
Irak Başbakanı İbadi: "Irak, IŞİD ile karada savaşıyor. Irak'ın dışarıda bırakıldığı ve Suriye ile çalışmaya gidilmediği bir teröre karşı koalisyon, nasıl olur da oluşturulur?"

RADİKAL - Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da 34 İslam ülkesinin katılımıyla teröre karşı oluşturulan koalisyona tepki gösterdi. İbadi, "Irak, DAEŞ ile karada savaşıyor. Irak'ın dışarıda bırakıldığı ve Suriye ile çalışmaya gidilmediği bir teröre karşı koalisyon, nasıl olur da oluşturulur?" diye sordu.

Irak Başbakanlık basın ofisinden yapılan yazılı açıklamasında İbadi, koalisyonun oluşturulmasının kendilerine sürpriz olduğu ve kendileriyle istişare edilmediğini belirterek, "Buradaki temel yanlış koalisyon ilan edildikten sonra bize haber verilmesi oldu" ifadesini kullandı.

İbadi şunları kaydetti: "Irak, DAEŞ ile karada savaşıyor. Irak'ın dışarıda bırakıldığı ve Suriye ile çalışmaya gidilmediği bir teröre karşı koalisyon nasıl olur da oluşturulur? Biz, DAEŞ ile gerçek mücadele planı ve Irak'a terörle mücadelesinde gerçek destek sunmayan bu ülkelerden gerçek destek istiyoruz."

SUUDİ ARABİSTAN AÇIKLADI

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da 34 İslam ülkesinin teröre karşı koalisyon oluşturduğu bildirilmiş, bu ülkeler, Suudi Arabistan, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Pakistan, Bahreyn, Bangladeş, Benin, Türkiye, Çad, Togo, Tunus, Cibuti, Senegal, Sudan, Sierra Leone, Somali, Gabon, Gine, Filistin, Komor Adaları, Katar, Fildişi Sahili, Kuveyt, Lübnan, Libya, Maldivler Cumhuriyeti, Mali, Malezya, Mısır, Fas, Moritanya, Nijer, Nijerya ve Yemen olarak sıralanmıştı.

Pakistan'dan 'İslam ittifakı' açıklaması: Bizim haberimiz yok!


Endonezya'nın da aralarında bulunduğu 10 ülkenin de söz konusu koalisyonu desteklediği ve bu konuda gerekli önlemleri alacağı kaydedilmişti.
AA