İslamcılar yargıya izin vermedi

İslamcılar yargıya izin vermedi
İslamcılar yargıya izin vermedi
Mısır'da yargı, İslamcıların çoğunlukta olduğu kurucu meclisi feshetmeyi görüşeceği oturumu gösteriler nedeniyle erteledi ve grev başlattı.

Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tartışmalı yeni anayasa taslağı için referandum tarihini 15 Aralık olarak açıklarken, taslağı hazırlayan kurucu meclisi feshetme konusunda dün karar vermesi beklenen Anayasa Mahkemesi, İslamcıların gösterileri nedeniyle oturumunu erteledi. Binlerce Mursi destekçisi dün sabah Anayasa Mahkemesi binasını kuşatarak yargıçların binaya girişini engelledi. Resmi MENA haber ajansına göre, mahkeme dünü yargı için ‘kara gün’ olarak ilan ederken ‘psikolojik ve maddi baskı bitene kadar süresiz olarak çalışmalarını askıya aldığını’ duyurdu. Mahkemeden yapılan açıklamada “Yargıçlara yönelik bu ahlaki suikastlar son derece üzücü ve acı verici” denildi. Mahkemenin kurucu meclisi feshetmesi halinde bunun yeni anayasayı engelleyebileceği belirtiliyordu. Grev kararının yeni anayasayla yargı denetimini kısıtlamaya çalışmakla eleştirilen Mursi ile Mısırlı yargıçlar arasındaki krizi tırmandıracağı belirtiliyor. İslamcıların ağırlıkta olduğu kurucu meclis, yeni anayasada “İslam şeriatı yasamanın ana kaynağıdır” diyen madde nedeniyle liberaller, solcular ve Hıristiyanlar tarafından boykot ediliyor. Yetkilerini arttırmakla eleştirilen Mursi, önceki gün anayasa için referandum tarihini 15 Aralık olarak açıkladı. Mursi, “Allah’a dua ediyorum. Mısır’da demokrasinin yeni bir günü olacak” dedi. Cumhurbaşkanı Mursi, anayasa taslağını Başbakan Hişam Kandil, Anayasa Hazırlık Komisyonu Başkanı Hüsam el Giryani, komisyon üyeleri, Savunma Bakanı Şeyh el Ezher ve diğer yetkililerin katıldığı toplantıda teslim aldı. 

Yargıya diyalog çağrısı 

Mursi, yargıçlarla ilgili olarak da, “Mısır’ın yargıçların ulusa ve halka yardım edeceklerinden eminim. Hiç kimse yasal meşruiyet dışında hareket edemez” diye konuştu. Mursi, anayasanın ‘şeriat prensiplerine’ dayandırılmasını eleştiren laiklere ve Hıristiyanlara ‘anayasanın gerçek bir demokratik sistem kurduğunu ve doğru yolda olduğunu’ söyleyerek karşı çıktı. ‘Anlaşmazlıkların üstesinden gelmek istediğini’ belirten Mursi, ‘ulusal diyalog’ çağrısında bulundu. (KAHİRE / AP - REUTERS)