İslamcıların üssüne gece baskını

İslamcıların üssüne gece baskını
İslamcıların üssüne gece baskını

Göstericiler, Ensar el Şeriat kamplarına baskını kutladı.

Libya'nın Bingazi kentinde İslam karşıtı filme karşı gösterilerin başını çeken örgütün merkezleri, öfkeli halk ve ordu tarafından basıldı.

Tüm dünyada Müslümanları ayağa kaldıran ‘Müslümanların Masumiyeti’ filmine yönelik protestolar, geçen hafta ABD Konsolosluğu’nu hedef alan kanlı saldırıya sahne olan Libya’nın Bingazi kentinde İslamcı silahlı gruplarla halk ve ordu arasında çatışmaya dönüştü. Geçen yıl Muammer Kaddafi’nin devrilmesi sürecinde giderek güçlenen İslamcı paramiliter grup Ensar el Şeriat’ın Bingazi’deki karargahlarına önceki gece düzenlenen baskınlar sırasında çıkan çatışmalarda 4’ü sivil 11 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı. Ölenlerden 6’sının kafalarından vurularak öldürülen polis ya da askerler olduğu belirtildi.

İstikrarsızlığa tepki 
Günlerdir ‘Müslümanların Masumiyeti’ filmine yönelik protestoların başını çeken örgüt, 12 Eylül ’de ABD’nin Bingazi’deki konsolosluğuna düzenlenen ve ABD Büyükelçisi Christopher Stevens ile 3 diplomatın ölümüne yol açan saldırılardan sorumlu tutuluyordu. Bingazi’de uzun süredir süren istikrarsızlık nedeniyle halkın İslamcı gruplara tepkisi giderek büyüyor.
İslamcı paramiliterlere karşı yaklaşık 30 bin kişinin katıldığı gösterilerin ardından düzenlenen baskınlarda, Ensar el Şeriat örgütünün bir çok merkezi hedef alındı. Baskınlara, muhalif grupların yanı sıra, merkezi yönetimin güçlenmesini isteyen polis ve ordu birlikleri de destek verdi.
Göstericiler, örgüte ait bayrakları yaktı ve bazı araçları tahrip etti. Olaylar sonrasında örgütün Bingazi’deki merkez karargahı tahliye edilirken, askerler kontrolü ele geçirdi. Ensar el Şeriat sözcüsü Yusuf el Cihani, Bingazi halkının görüşlerine saygı duyduklarını ve üsleri tahliye ettiklerini duyurdu.( BİNGAZİ/AP/REUTERS)