İspanya Anayasa Mahkemesi, Katalonya'nın bağımsızlık girişimini durdurdu

İspanya Anayasa Mahkemesi, Katalonya'nın bağımsızlık girişimini durdurdu
İspanya Anayasa Mahkemesi, Katalonya'nın bağımsızlık girişimini durdurdu
Katalonya Meclisi'nde kabul edilen bağımsızlık önergesini askıya alan İspanya Anayasa Mahkemesi nihai kararını beş ay içinde verecek.

RADİKAL - Katalonya Meclisi'nde pazartesi günü kabul edilen bağımsızlık önergesi, İspanya Anayasa Mahkemesi tarafından askıya alındı. 

İspanyol hükümetinin bugün yaptığı başvuruyu değerlendiren mahkeme, oy birliğiyle Katalan Meclisi'nin kararını geçici olarak durdurdu.

5 AY SÜRESİ VAR

Anayasa Mahkemesi'nin, bağımsızlık önergesinin anayasaya uygun olup olmadığına karar vermesi için 5 ay süresi bulunuyor.

Bugün akşam saatlerinde alınan karar, üst düzey 21 Katalan yetkiliye şahsen bildirildi.

Katalonya Özerk Yönetimi Geçici Başkanı Artur Mas ve Meclis Başkanı Carmen Forcadell dahil 21 Katalan yetkili, mahkeme kararına uymazsa ve bağımsızlık girişiminde bulunurlarsa, görevleri askıya alınacak.

TANIMAYACAKLARINI AÇIKLADILAR

27 Eylül seçimlerinde 135 sandalyeli mecliste 72 vekil kazanan ayılıkçı oluşumlar 'Junts pel Si' (Evet için Birlikte) koalisyonu ve CUP partisi, Anayasa Mahkemesi'nin kararlarını tanımayacaklarını açıklamıştı.

Bu durumda, mahkeme kararına uymayan ve bağımsızlık girişiminde bulunan Katalan yetkililer ve memurlar “itaatsizlik ve isyan” suçlarından 25 ila 30 hapis cezasına çarptırılabilir.
(CİHAN)