İspanya Başbakanı'ndan Papa'ya milli takım forması

İspanya Başbakanı'ndan Papa'ya milli takım forması
İspanya Başbakanı'ndan Papa'ya milli takım forması
Papa'yla görüşen ilk Avrupalı siyasi lider Rajoy, İspanya Milli Futbol Takımı'nın "Francisco" yazılı formasını hediye etti

MADRİD - Papa Francis'in görüştüğü ilk Avrupalı siyasetçi, Vatikan'ın daha önce eşcinsellerin evliliği ve kürtaj uygulamaları gibi konularda soğukluk yaşadığı İspanya 'nın muhafazakar Başbakanı Mariano Rajoy oldu. Rajoy Papa'ya İspanya Milli Takımı forması hediye etti.

İspanya'da 2004-2011'de görevde olan Rodriguez Zapatero hükümetinin eşcinseller arası evliliğin resmileştirilmesi, kürtaj uygulamasının kolaylaştırılması ve eğitimle ilgili bazı reformlar nedeniyle Vatikan ile soğukluk yaşanmıştı. Ancak muhafazakar görüşlü Başbakan Rajoy, yeni Papa Francis'le görüşmek için elini çabuk tuttu.

PAPA'NIN KABUL ETTİĞİ İLK AVRUPALI SİYASİ LİDER

Papa'nın kabul ettiği ilk Avrupalı siyasi lider olan Rajoy'un, Vatikan'da Papalık özel kütüphanesinde Francis ile 24 dakika süren bir görüşme yaptığı bildirildi. Görüşmede Rajoy'un, "mükemmel ikili ilişkileri daha da derinleştirme arzusunu Papa'ya ilettiği" kaydedildi.

İspanya'nın içinde bulunduğu ekonomik krizin olumsuz sosyal etkileri olabileceği endişesini Papa'ya ilettiği ifade edilen Rajoy'un ayrıca, İspanya Milli Futbol Takımı'nın tüm oyuncuları tarafından imzalanmış, sırtında "Francisco" yazılı bir formayı ve 16. yüzyıla ait bir kitabı Papa'ya hediye ettiği bildirildi.(aa)