İspanya Meclisi 'Öfkeliler'i bekliyor

İspanya Meclisi 'Öfkeliler'i bekliyor
İspanya Meclisi 'Öfkeliler'i bekliyor

Madrid özerk yönetimi ve İçişleri Bakanlığı gösterilere izin verse de, meclise yaklaşılmasını önlemek için bin 300'den fazla polis görevlendirildi

İspanya'da kendilerine "Öfkeliler" adını veren STK'ların girişimiyle organize edilen "Öfkeliler"in, "Meclis'i işgal" eylemine karşı geniş güvenlik önlemi alındı

MADRİD - İspanya'da ekonomik krizin etkisiyle ortaya çıkan, ülkedeki siyasi , ekonomik, sosyal sistemi eleştiren ve kendilerine “Öfkeliler” adını veren STK'ların girişimiyle organize edilen “Meclis'i işgal” eylemine karşı başkent Madrid'de geniş güvenlik önlemleri alındı.

İspanya'nın birçok kentinden gelerek Madrid'de toplanan “Öfkeliler”, sembolik olarak Meclis binasına girmek isterken, bunun önüne geçmek isteyen güvenlik güçleri meclise çıkan tüm yolları demir barikatlarla kapattı.

Madrid özerk yönetimi ve İçişleri Bakanlığı gösterilere izin verse de, meclise yaklaşılmasını önlemek için bin 300'den fazla polis görevlendirildi.

Gösteriyi organize eden örgütler, akşam saatlerinde başlayacak yürüyüşlerle 3 farklı koldan meclis binasına yaklaşmayı hedeflerken, yapılan açıklamalarda “Hedefimiz, meclisi işgal etmek değil, kuşatmak ve etrafında yürümek” denildi.

Bu arada dün akşamdan bu yana etrafında barikatlar bulunan meclise bu sabah girmek isteyen milletvekilleri de zor anlar yaşadı.

İktidardaki Halk Partisi'nin Genel Sekreteri Maria Dolores de Cospedal, “Öfkeliler”in eylemini, 23 Şubat 1981 tarihinde yarbay Tejero'nun öncülüğünde mecliste gerçekleşen ve başarısızla sonuçlanan darbe girişimine benzetti. Cospedal, “Meclis'in en son kuşatıldığı an, tüm İspanyolların ağzını kapatmak isteyen bir grubun darbe girişimiydi. Burası bizleri temsil eden, özgürce seçilen İspanyolların olduğu bir meclis ve herkesin evini işgal etmek istiyorlar” dedi.

Öte yandan Madrid'deki gösterilerin bir benzerinin aynı saatlerde Barcelona'da yapılacağı ve Katalan meclisinin hedef alınacağı bildirildi.(aa)