İspanya Suriye'den yardım isteyecek

İspanya Suriye'den yardım isteyecek
İspanya Suriye'den yardım isteyecek
İspanya, Suriye'nin Halep kentinde görev yapan ve bir aydan fazla bir süredir haber alınamayan üç İspanyol gazeteciyle ilgili Suriye rejiminden yardım isteyecek

RADİKAL - İspanya Adalet Bakanı Rafael Catala, bir aydan daha uzun bir süredir kayıp olan üç gazetecinin durumuyla ilgili Esad rejimi ile bağlantıya geçileceğini duyurdu. Antoniu Pampliega, Jose Manuel Lopez ve Angel Sastre isimli gazetecilerden 13 Temmuz tarihinden bu yana haber alınmadığı açıklanmıştı. 

Milliyet'te yer alan habere göre, gazetecilerin daha önce Batılı basın mensuplarını kaçırıp öldüren IŞİD tarafından ele geçirilmesinden endişe ediliyor. Örgüt, İspanyol gazetecilerin çalıştığı Halep’in kuzeyi ve doğusundaki bazı bölgeleri kontrolü altında tutuyor.

Suriye'deki üç İspanyol gazeteciden haber alınamıyor

JAPON GAZETECİ DE KAYIP

2002’den bu yana  Ortadoğu ’da serbest muhabir olarak çalışan Japon gazeteci Jumpei Yasuda’dan da bir süredir haber alınmadığı açıklandı. Suriye’de bulunan Japon gazetecinin en son 23 Haziran’da bir meslektaşı ile iletişime geçtiği belirtildi. Yasuda, 2004 yılında üç Japon gazeteci ile birlikte Irak ’ta esir alınmış, yapılan pazarlıklardan sonra ise serbest bırakılmıştı. İspanyol gazeteciler ve Japon gazetecinin birlikte çalışmadıkları belirtildi.