İspanya, Tibet soykırımını soruşturuyor

İspanya, Tibet soykırımını soruşturuyor
İspanya, Tibet soykırımını soruşturuyor
İspanya Ulusal Mahkemesi, Tibet'te soykırım yaptıkları gerekçesiyle eski Çin Devlet Başkanı Jiang Zemin ve 4 eski üst düzey yönetici hakkında uluslararası arama ve tutuklama emri çıkardı.

İspanya'da terörizm, uluslararası suç örgütleri ve soykırım iddialarıyla ilgili davalara bakan Ulusal Mahkeme, 1980'li ve 1990'lı yıllarda Tibet'te soykırım yapıldığına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında eski Çin Devlet Başkanı Jiang Zemin ve ülkenin üst düzey 4 eski yöneticisi hakkında uluslararası arama ve tutuklama emri çıkardı.

Ulusal Mahkeme 4. Ceza Bölümü tarafından çıkarılan uluslararası arama ve tutuklama emrinin, Jiang Zemin dışında, 1980'li yılların sonunda ve 1990'ların başında Çin Başbakanı olan Li Peng, eski Ulusal Güvenlik Müdürü Qiao Shi, 1992-2001 arasında Çin Komünist Partisi'nin Tibet'teki sekreteri Chen Kuiyan ve 1980'li yıllarda Çin Aile Planlama Bakanı Peng Pelyun'u da kapsadığı belirtildi.

Söz konusu soruşturma 'Tibet'e Yardım Komitesi' ve Barcelona'daki 'Tibet Evi' adlı kurumların yaptıkları suç duyurusu sonrasında başlatılırken, bu soruşturmaya dahil edilen diğer bir eski Çin Devlet Başkanı Hu Cintao için bir uluslararası tutuklama emri çıkarılmadı. 1988-1992 arasında Çin Komünist Partisi'nin Tibet'teki Sekreteri olan Cintao, 2003-2013 yılları arasında da Çin Devlet Başkanlığı görevini yürütmüştü.

Uluslararası Ceza Mahkemesi veya Çin mahkemeleri, Tibet'te soykırım yapıldığı iddialarına ilişkin soruşturma açmaya şimdiye kadar yaklaşmazken, İspanya Ulusal Mahkemesi ilk kez Ocak 2006'da bu iddialarını soruşturma yetkisine sahip olduğunu çünkü suç duyurusu yapanlardan Lama Thubten Wangchen'in İspanyol vatandaşı olduğunu duyurmuştu. (MADRİD-AA)