İspanya ve Fransa'da PKK operasyonları: 21 gözaltı

İspanya ve Fransa'da PKK operasyonları: 21 gözaltı
İspanya ve Fransa'da PKK operasyonları: 21 gözaltı
İspanya ve Fransa güvenlik güçlerinin ayrı ayrı düzenlediği operasyonlarda "PKK'ya finansman sağladıkları" açıklanan 15 kişi gözaltına alındı

PARİS - Fransa'da PKK 'ya yönelik operasyonda 15 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Bordeaux şehrinde, "PKK'nın illegal para kaynaklarının ortaya çıkarılmasına yönelik" başlatıldığı açıklanan soruşturma kapsamında yeni bir operasyon düzenlendi.

Polisin çeşitli adreslere yaptığı baskınlar sonucu, "PKK için zorla para toplayarak ve kara para aklayarak örgüte gelir sağladığı" iddia edilen 15 kişi gözaltına alındı.
Geçen yıl Mart ayında başlatılan soruşturma kapsamında bugüne kadar Fransa'nın başta Paris olmak üzere Bordeaux, Toulouse ve Strasbourg kentlerinde 200 kişi gözaltına alınmış ve mahkemeye çıkarılmıştı.

İSPANYA’DA PKK OPERASYONU: 6 GÖZALTI

İspanya İçişleri Bakanlığı, İspanyol polisinin “Kapadokya” adı altında düzenlediği operasyonda, terör örgütü PKK'ya finans ve lojistik destek verdikleri ileri sürülen 6 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, PKK üyesi oldukları şüphesiyle gözaltına alınanların 4'nün Madrid, 1'inin Murcia ve 1'nin de Barcelona'da yakalandığı bildirildi.

Açıklamada, Madrid, Murcia ve Barcelona'da 11 yere baskın düzenlendiği kaydedildi. İspanyol yetkililer, yakalanan söz konusu kişilerin “PKK'nın silahlı mücadelesine destek verdiğini ayrıca Türkiye 'de ve Avrupa 'nın bazı ülkelerinde faaliyet gösteren terör örgütünün propagandasını yapıp, lojistik işbirliğinde bulunduğunu” belirtti.

Yapılan aramalarda 28 bin avro ve 2 silah ele geçirildiği, operasyonun sürdüğü ifade edildi.(aa)