İspanya'da askeri uçak düştü

İspanya'da askeri uçak düştü
İspanya'da askeri uçak düştü
İspanya'da test uçuşu yapan bir askeri uçağın piste çakılması sonucu 4 kişinin hayatını kaybettiği iki kişinin ise yaralandığı bildirildi. Uçağın Türk Hava Kuvvetleri'ne teslim edilecek 10 uçaktan biri olduğu ortaya çıktı.Türkiye 2018'e kadar düşen uçaktan 10 tane teslim alacak.

RADİKAL - İspanya'nın Sevilla kentinde test uçuşu yapan Airbus A400M tipi askeri bir uçak yere çakıldı. Düşen uçağın Türk Hava Kuvvetleri'ne teslim edilecek 23 imalat numaralı A400M tipi askeri nakliye uçağı olduğu öğrenildi. Türkiye 2018'e kadar düşen uçaktan 10 tane teslim alacak. İspanya Acil Servis birimlerinden yapılan açıklamaya göre uçakta bulunan yedi kişiden 4'ü hayatını kaybederken, üç kişi  yaralandı. Wall Street Journal'ın iddiasına göre, Airbus sözcüsü, düşen uçağının Türk Hava Kuvvetleri'ne teslim edilmek için üretildiğini açıkladı. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy kendisine gelen ilk bilgilere göre uçakta 8 ile 10 kişinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu. Reuters'ın haberine göre, Rajoy, kazada ölen mürettebatın İspanyol olduğunu açıkladı.

Kazadan dolayı 24 Mayıs'taki yerel seçim için planlanan çalışmalarını iptal eden Rajoy, uçakta bulunanların Airbus firmasının çalışanları olduğunu söyledi. Test için havalanan uçağın kalkıştan hemen sonra Coca Cola fabrikasının yakınlarına düştüğü öğrenildi.

İspanyol devlet televizyonu TVE, pilotların kazadan önce kontrol kulesiyle iletişime geçtiğini ve uçağın zorlandığını haber verdiklerini duyurdu.Reuters'ın İspanyol Ordusu'ndan aktardığı bilgiye göre; uçağın ordu personeli tarafından kullanılmadığı belirtildi.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, kazada hayatını kaybedenlerin İspanyol uyruklu ve Airbus çalışanı olduğunu açıkladı. Kazanın ardından Sevilla Havalimanı'nda uçuşların geçici olarak kapatıldığı açıklandı.
Airbus A400M tipi uçakların programından sorumlu olarak atanan İspanyol Fernando Alonso 6 Mart 2015 tarihinde düzenlediği bir basın toplantısında bu uçaklarda önemli teknik ve fabrika hatalarının tespit ettiklerini vurgulayarak bu yönde kendilerine gelen şikayetleri anlayışla karşıladıklarını belirtmişti.
Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu altı ülkenin ortak üretiminde gerçekleşen Airbus A400M'den 2018 yılına kadar Türkiye'ye 10 tane teslim edilmesi kararlaştırılmıştı.

El Pais gazetesi ise A400M'nin henüz İspanyal Hava Kuvvetleri'ne teslim edilmediğini duyurdu. Kazanın ardından Sevilla San Pablo Havalimanı'nın uçuşlara kapatıldığı açıklandı.

DÜŞEN A400M TÜRKİYE İÇİN İMAL EDİLMİŞTİ

Bugün Sevilla'dan kalkış sırasında düşen 23 imalat numaralı A400M tipi askeri nakliye uçağı, Türk Hava Kuvvetleri için imal edildiği ortaya çıktı. İlk test uçuşu için havalanan uçakta tümü Airbus personeli olan 8 kişi bulunuyordu. Ulaşılan ilk bilgilere göre bu uçakta Türk personel yer almıyordu.
İlk uçuşunu yaptığı bildirilen uçak, kalkıştan sonra sola döndü. Ancak birkaç dakika uçmasının ardından teknik bir sorun yaşadı. Pilotlar kuleye acil durum bilgisi verdi ve geri dönmeye çalıştı. Ancak uçak, sola doğru keskin yatışta hızla irtifa kaybederek Coca Cola Fabrika'sının arazisine düştü.


UÇAK HENÜZ TESLİM EDİLMEDİ

Prosedürlere göre henüz Airbus'a ait uçak, tamamlanacak yer ve uçuş testlerinin ardından kabul aşamasına geçecekti. Uçağın bu yıl içinde teslimatı planlanmıştı. Bu aşamanın bitmesine kadar A400M Fransız sivil havacılığına ait geçici tescilde uçuyordu.
Halen Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterinde iki adet A400M bulunuyor. Bu uçaklar Kayseri Erkilet'te bulunan 12. Ana Ulaştırma Üs Komutanlığı'na bağlı 221. Filo'da görev yapıyor.

AIRBUS'TAN İLK AÇIKLAMA

Sevilla'daki A400M kazasına ilişkin Airbus'tan  açıklama yapıldı.. Firma, uçaktaki 6 kişiden 4'ünün hayatını kaybettiğini açıkladı.Yapılan yazılı açıklama şu şekilde: "Airbus Defence and Space, bugün, 09 Mayıs 2015 tarihinde, Sevilla'da yerel saat ile 13.00'da A400M uçağının bir kaza geçirdiğini doğrulamaktadır.  İlk üretim uçuşunu gerçekleştiren MSN023 seri numaralı uçak, Sevilla Havalimanı'ndan yerel saat ile 12.45'te havalandı. Airbus uçakta bulunan 6 kişilik ekipten 4'ünün hayatını kaybettiğini bildirmekten büyük üzüntü duymaktadır. Diğer iki mürettebat şu anda hastanede olup durumları ciddiyetini korumaktadır. Kazadan etkilenen tüm mürettebat İspanyol vatandaşı olup Airbus Defence and Space çalışanıdır. Kalplerimiz bu kazadan etkilenen ekibimiz, aile üyeleri ve yakınları ile birlikte ve onlar için gereken tüm yardım ve desteği sağlamaktayız. Airbus Group'a ait teknik danışmanlardan oluşan saha ekibimiz araştırmadan sorumlu yetkili kurumlara destek vermek üzere harekete geçmiştir. MSN023, Türkiye'ye teslim edilecek olan üçüncü uçaktı ve resmi teslimat Haziran 2015 olarak öngörülmekteydi

ABDULLAH GÜL TESLİM ALMIŞTI

Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 12 Mayıs 2014 tarihinde Türkiye’nin birinci A400M’ini teslim almıştı. 1.3 milyar dolarlık yatırımla altı ülkenin üretiminde ortak çalıştığı Airbus A400M’den 2018 yılına kadar Türkiye’ye 10 tane teslim edilecek.

Kapasite: 37,000 kg (82,000 lb), 116 tam teçhizatlı asker/paraşütçü, 66 sedye ve 25 tıbbi personel,

Uzunluk: 43.8 m (143 ft 8 in)

Kanat Açıklığı: 42.4 m (139 ft 1 in)

Yükseklik: 14.6 m (47 ft 11 in)

Boş Ağırlık: 70 ton (154,000 lb)

Azami Kalkış Ağırlığı: 130 ton (287,000 lb)

Toplam İç Yakıt: 46.7 ton (103,000 lb)