İspanya'da hologramlı protesto

İspanya'da hologramlı protesto
İspanya'da hologramlı protesto
İspanya'nın başkenti Madrid'de yeni güvenlik yasası hologramla protesto edildi.

RADİKAL - İspanya’da hükümetin geçtiğimiz günlerde meclisten geçirerek yasallaştırdığı yeni güvenlik yasası ile gösteri haklarının kısıtlandığını savunan binlerce kişi, farklı bir yerde gösteri düzenlerken, grup üyeleri bu görüntüyü projeksiyon ile meclis binası önüne yansıttı.

Başkent Madrid’de meclis önüne yansıtılan göstericiler, ellerinde taşıdıkları pankartlarla hükümeti protesto ettiler. ‘Gösteri hakkımız elimizden alınamaz’ diyen İspanyollar böylece dünyada ilk defa hologramlı siyasi toplu bir eylem gerçekleştirmiş oldu.

'HAYKIRIŞLARI DUYULDU'

Organizasyonu düzenleyen vatandaşlık hakkı platformu “Gösteri bir suç değildir demokratik bir haktır” sözleri ile iktidarda bulunan sağcı Halk Partisi’nin (PP) meclisteki çoğunluğunu fırsat bilerek diğer muhalefet partilerinin onayını almadan bu kanunu çıkarttığını söyledi. Madrid’de meclis önünde gerçekleştirdikleri gösteriye yayınladıkları bir web sayfası ile dünyanın bir çok yerinden katılım olduğunun altını çizen platform yetkilileri “Katılımcılar fiziki olarak meydanda değildi ancak onların istekleri ve haykırışları canlı olarak meydanlarda duyuldu” açıklaması yaptı.

POLİSE HAKARETE 30 BİN EURO

İspanya'da İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve onaylanan yeni güvenlik yasası polislere büyük yetkiler tanıyor. Vatandaş güvenliği yasasına göre polise hakaret edene 30 bin euro, meclis önünde izinsiz gösteriye de 600 bin eurodan kadar para cezası öngörülüyor. Tasarıdan medya da nasibini aldı. Foto muhabirleri bundan sonra polis şiddetini görüntüleyemeyecek. Görüntü alınması halinde ise hem para hem de hapis cezası ile karşı karşıya kalma riski taşıyabilecek. (Mehmet Çiftçi/ DHA)