İspanya'da ilk PEGIDA gösterisi yapıldı

İspanya'da ilk PEGIDA gösterisi yapıldı
İspanya'da ilk PEGIDA gösterisi yapıldı
İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA hareketi, İspanya'daki ilk gösterisini Barselona'da gerçekleştirdi. Karşıt örgütler de yürüyüşü protesto etti.

RADİKAL - İslam ve göçmen karşıtı, ''Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) hareketi üyeleri, İspanya'da ilk kez gösteri düzenledi. Geçen yıl Ekim ayında kurulan ve ilk olarak Almanya 'nın Dresden kentinde gösteri yapan PEGIDA, İspanya'daki ilk eylemi için Barcelona kentini seçti.

Ülkede yaşayan yaklaşık 1.8 milyon Müslümanın en fazla bulunduğu bölge olan Katalonya'da (yaklaşık 450 bin) örgütlenmeye çalışan PEGIDA, internetteki sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla PEGIDA Katalonya'yı kurduğunu duyurdu.

Pegida dağılıyor mu?

POLİS GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ ALDI

SOS Racismo adlı sivil toplum örgütünün yasaklanması için yaptığı girişime rağmen Katalonya özerk yönetim hükümeti İçişleri Bakanlığının izni ile L'Hospitalet bölgesinde yapılan PEGIDA'nın eylemi dolayısıyla Katalan polisi geniş güvenlik önlemi aldı.

Madrid'de 11 Mart 2004'te dört trene yapılan ve 192 kişinin öldüğü saldırıların 11'inci yılında eylem yapan yaklaşık 100 PEGIDA yandaşı saldırılarda ölenlerin anısına saygı duruşunda bulundu. Yaklaşık bir saat süren eylem olaysız sona erdi.

Hitler bıyığı, Pegida liderini istifa ettirdi

'PEGIDA NAZİ HAREKETİDİR'

Öte yandan Katalonya'daki ırkçılık karşıtı sivil toplum örgütleri UCFİR ve SOS Racismo üyeleri de L'Hospitalet bölgesinde toplanarak, PEGIDA'ya karşı bir eylem düzenledi. PEGIDA'nın eyleminden bir saat önce yapılan karşıt eylemde "İslamofobiye hayır", "PEGIDA'yı kapatın" sloganları atıldı.

İsveçliler PEGİDA'ya prim vermedi

Sakin geçen ve az sayıda polisin olduğu eylem sırasında basına yapılan açıklamalarda, "PEGIDA laikliği savunan bir halk hareketi değildir. PEGIDA faşizmin Truva atıdır, ırkçı ve bir Nazi hareketidir. Ama biz daha kalabalığız. Eğer organize olursak onları durdurabiliriz" denildi.    

BELEDİYE BAŞKANI DA KARŞI

Eylemin gerçekleştirildiği Barcelona'nın L'Hospitalet bölgesinin Belediye Başkanı Nuria Marin, sosyal paylaşım ağı Facebook'taki hesabından yaptığı yazılı açıklamada, PEGIDA'nın yaptığı eyleme karşı olduğunu belirtti. Marin, "L'Hospitalet misafirperver ve çoğulcu bir yerdir. Bu bölgenin temsil ettiği değerlerden dolayı, farklıları kabul etmeyen, birlikte yaşamı dışlayan, vatandaşlık haklarına karşı olan gösteriler bizim hoşumuza gitmez" ifadesini kullandı. (AA) 

Almanya'da Pegida'ya ilgi azaldı