İspanya'da korkunç tren kazası

İspanya'da korkunç tren kazası
İspanya'da korkunç tren kazası
İspanya'nın Galisya bölgesinde meydana gelen tren kazasında en az 77 kişi hayatını kaybetti.

MADRİD - İspanya'da Madrid-O Ferrol seferini yapan ve akşam saatlerinde Santiago Compostela istasyonunun girişine yakın bir yerde vagonların raydan çıkmasıyla meydana gelen tren kazasında ilk belirlemelere göre 77 kişi öldü. Kazada 130’dan fazla da yaralı olduğu açıklandı.

İspanyol haber ajansı EFE, 240 yolcunun bulunduğu trenin 13 vagonunun da raydan çıkıp, devrildiğini belirtirken, yetkililer olayın kaza olduğu ihtimali üzerinde durduklarını açıkladı.

Soruşturmayı yürüten uzmanlardan İspanyol basınına sızan ilk bilgilerde ise saatte 80 kilometre hızla girilmesi gereken viraja trenin 190 kilometre hızla girdiğine ilişkin veriler olduğu ifade edildi. Henüz resmi bir açıklama olmasa da kazaya "yüksek hız ve insan hatasının" sebep olduğu öne sürüldü. İçişleri Bakanlığı kaynakları da kazayla ilgili bir saldırı olasılığının söz konusu olmadığını açıkladı.

Kazadan hafif yaralı olarak kurtulan bir makinistin, hemen kaza sonrasında sıkışarak yerinden çıkamadığı ve "İnsanız, insanız" diye bağırdığı
bildirildi. Aynı makinistin daha sonra kazanın şokuyla telsizden "Umarım ölü yoktur, eğer varsa içim yanar" şeklinde konuştuğu ifade edildi.

Bu arada kazada yaralananlara yardımcı olmak için yapılan çağrılardan sonra Galisyalıların kan bağışı için hastanelerde uzun kuyruklar oluşturduğu belirtildi. Ölenlerin yakınlarına psikolojik destek için ise çok sayıda psikolog görevlendirildiği kaydedildi.

Santiago Compostela Belediyesi, kentte bayram dolayısıyla yarın yapılacak kutlamaların kaza nedeniyle ertelendiğini duyurdu.

İspanya'da 1992 yılından bu yana hizmet veren hızlı trenlerde ilk defa ölümcül kaza meydana gelirken, kazanın olduğu "Alvia" adlı hızlı tren saatte en fazla 250 kilometre hız yapabilen, ikinci kategorideki en hızlı tren olarak biliniyor.