İspanya'da Meclisi kuşatma eylemi

İspanya'da Meclisi kuşatma eylemi
İspanya'da Meclisi kuşatma eylemi
İspanya'da "Öfkeliler" hareketi mensupları Meclis önünde toplandı. Polis ise parlamento binası çevresinde çok geniş güvenlik önlemleri aldı.

MADRİD – İspanya'da ekonomik krizin etkisiyle kendiliğinden ortaya çıkan ve "Öfkeliler" olarak adlandırılan halk hareketinin Meclisi kuşatma eylemi olaysız şekilde sona erdi.

Sosyal medya aracılığıyla yapılan çağrılarla yerel saatle 18.00'de başlayan gösteriler için polis çok geniş güvenlik önlemleri aldı. Polisin Meclis binası çevresindeki tüm yolları demir parmaklıklarla kapattığı gözlendi.

Meydanda toplanan göstericiler, halka eyleme katılma çağrısında bulundu. Üzerinde, "Faşizm buradan geçemez" yazılı büyük bir pankartı kapatılan yoldaki parmaklıklara asan göstericiler, İspanya'da hükümet tarafından Meclise getirilen vatandaş güvenliği yasasının derhal geri çekilmesi çağrısı yaptı.

Söz konusu yasada, Meclisi kuşatma gibi gösterilere çok büyük para cezası getirilmesi öngörülüyor.

Eylemcilerden daha fazla polis ve gazetecinin olması dikkati çekerken, gösterinin başkent Madrid'in merkezinde bulunan Meclis binası önünde olması ve yolların kapatılması trafik sıkışıklıklarına neden oldu. 

"Meclisi kuşatma" adıyla gerçekleştirilen gösteri olaysız biterken, yaklaşık 1000 gösterici için 1500'e yakın polisin görev yapması dikkat çekti.


AA