İspanya'da Müslümanlar IŞİD'i kan vererek protesto etti

İspanya'da Müslümanlar IŞİD'i kan vererek protesto etti
İspanya'da Müslümanlar IŞİD'i kan vererek protesto etti
İspanya'da, terör örgütü IŞİD'i ve Paris'teki terör saldırılarını protesto etmek amacıyla eylem yapan Müslümanlar, 'İslam'ın can almayı değil can vermeyi emrettiğini' belirterek kan verdi.

RADİKAL - İspanya'da yüzlerce Müslüman, IŞİD ve Paris'teki terör saldırılarını protesto etmek için kan vermeye başladı. İspanya'nın Soria kentinde başlatılan bu girişimin tüm ülkeye yayıldığı belirtiliyor. Santa Barbara Hastanesinde kan veren Müslümanlar "İslam dininin can almayı değil can vermeyi emrettiğini" vurgulayarak "kanımızı hangi dinden olursa olsun herkes ile paylaşmak istiyoruz" dediler.

Bu girişimin öncülüğünü yapan Soria kenti Müslüman Cemaati Başkanı Ahmed El Boutaybi ise İspanyol basınına yaptığı açıklamada, bölgelerinde yaşayan tüm Müslümanlara yaptıkları bu çağrıya katılımın yüksek olduğunu söyledi.

Ahmed El Boutaybi Kuran'da geçen "Kim bir kişinin hayatını kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur" sözünü hatırlatarak İspanya'da yaşayan Müslümanların IŞİD terör örgütünü desteklemediklerini ve Paris'teki saldırıyı da kınadıklarını belirtti. Soria'daki Müslümanların kan vermesini "çok anlamlı bulan" hastane yetkilileri ise bölgelerinde yaşayan dini ve etnik kökeni farklı olan herkes ile barış içinde yaşadıklarına dikkat çekti.

IŞİD, 45 yaşın altındaki kadınların Rakka'dan çıkmasına izin vermiyor

İbadi: IŞİD'le mücadelede Rusya'dan yardım istiyoruz


İspanya'daki Müslüman cemaatlerinin kan bağışının önümüzdeki günlerde de tüm ülke genelinde devam edeceği ifade ediliyor. Kan bağışına özellikle Fas, Burkina Faso, Moritanya, Türkiye , Senegal, Cezayir, Gambia Sudan, Bulgaristan ve Pakistanlı Müslümanların yoğun ilgi gösterdiği belirtiliyor. (Mehmet Çiftçi/ DHA)

Peşmerge: IŞİD'in Şengal'de yalnızca keskin nişancıları kaldı

Berlin'de 200 polisle operasyon

IŞİD Japon rehineleri öldürmekle tehdit etti

Oğlunu IŞİD'den nasıl kurtardığını anlattı