İspanya'da Müslümanları 'fişleme' kanun tasarısı

İspanya'da Müslümanları 'fişleme' kanun tasarısı
İspanya'da Müslümanları 'fişleme' kanun tasarısı
Fransa'da 17 kişinin ölümüne neden olan terör saldırıları nedeniyle radikal dincilere karşı önlemler alma hazırlığı içine giren İspanya hükümetinin hazırladığı yeni kanun tasarısı tartışmaları da beraberinde getirdi

RADİKAL - İspanya, Fransa'nın başkenti Paris'te meydana gelen terör saldırılarının ardından yeni önlemler almaya hazırlanıyor. "Cihatçılara karşı şok plan" başlığı altında hazırlanan tasarıda, komşular, öğretmenler ve hatta doktorlar bile çevresinde gördüğü, eğitim verdiği veya muayene ettiği cihatçıları en yakın yetkiliye ihbar edebilecek. Bu kişiler aynı zamanda detektör görevi yapacak ve çevresindeki genç yaştaki Müslümanların radikal eğilime olup olmadığına karar verebilecek.

İspanya'da yaşayan yaklaşık 1 milyon 500 bin Müslümanı töhmet altında bırakacak olan bu tasarının amacının cihatçı gençlerin önüne geçmek olduğu iddia edildi.

'Paris'te dergiyi bastıktan sonra Musul'a uçak kaçıracaklardı'


'EYLEM HAZIRLIĞINDA OLANLAR TESPİT EDİLECEKTİR'

İspanya Devlet Güvenlik sekreteri Francisco Martinez tasarı hakkında bilgi vermekten kaçınarak önemli olanın eylemden sonra değil öncesinden bu saldırıları engellemek olduğunu söyledi. Planın kurumlar arası işbirliğini geliştirmek ve sivil halkın yardımı ile bir koordinasyon sağlamak olduğuna işaret eden Martinez, "Herhangi bir yerde veya zamanda bir gösteri veya radikal eylem eğilimi içinde olanlar tespit edilecek ve bunun önüne geçilecektir" sözleri etti.

Dünyayı kara kara düşündüren gerçek: 7 bin hayalet IŞİD'çi var

Zizek: Dinci köktenciliği ancak laik sol yenebilir


TOKALAŞMAYANLAR FİŞLENEBİLECEK

"Cihatçılara karşı şok plan" tasarısı ilk olarak İspanya'da nüfusu ağırlıklı Müslüman olan semtlerde başlatılacak. Buradaki mahallelere özel bir yetkili atanarak Müslüman gençler gözlem altında tutulacak, bölgenin öğretmenlerine ve doktorlarına özel yetkiler verilecek. Bu kişiler elini tokalaşmaya vermeyen, doktor muayenesinde soyunmak istemeyen Müslümanları fişleyebilecek. Planda ayrıca İspanya'da açık bulunan cami ve helal işletme yerleri denetlenecek yeni düzenlemeler getirilecek. (Mehmet Çiftçi/ DHA)

Hayat Boumeddiene'in babası polise gitti

Kuaşi'nin pop müzik dinleyen komşusunu dövdüğü ortaya çıktı

Independent: Paris'te beklenmedik Charlieler vardı