İspanya'nın kulakları çınlamış

İspanya'nın kulakları çınlamış
İspanya'nın kulakları çınlamış
NSA'nın dinleme skandalı bu kez İspanya'ya sıçradı. NSA, İspanya'da 1 ayda 60 milyon telefon görüşmesini dinlemiş. Madrid tepkisini iletti.

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) dünya çapında 35 lideri dinlediğine dair skandal Fransa ve Almanya’nın ardından İspanya’yı sarsıyor. NSA’nın 10 Aralık 2012-8 Ocak 2013 arasında 60.5 milyon telefon görüşmesini dinlendiği ortaya çıktı. Eski NSA çalışanı Edward Snowden’ın sızdırdığı belgeleri haberleştiren eski Guardian muhabiri Glenn Greenwald, skandalın İspanya ayağını El Mundo gazetesine yazdı. ‘İspanya: Son 30 Gün’ adlı NSA belgesinde yer alan günlük telefon akışında 11 Aralık’ta 3 milyon görüşme kayıtlıyken 30 Aralık ile 1-2 Ocak’ta hiçbir kayıt olmaması dikkat çekti. Habere göre NSA konuşmaların içeriklerini değil süreleri ve nereden yapıldıklarını kayıt altına aldı. 2007’deki yasal düzenlemeye göre telefon dinlemelerinin suç teşkil ettiğini hatırlatan gazeteye göre NSA Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri üzerinden gönderilen milyonlarca mesajı da izledi. Haberde ‘Boundless Informant’ (Sınır Tanımayan Muhbir) yazılımı sayesinde dünya haritası üzerinde istenen ülkenin üzerine tıklandığı ve o ülkeden toplanan sinyal istihbarat verilerine (sigint) ulaşıldığı belirtildi.
Rajoy köşeye sıkıştı
İfşaat üzerine İspanya Dışişleri, ABD’nin Madrid Büyükelçisi James Costos’u çağrarak izahat istedi. Dışişleri’nin yazılı açıklamasında da endişelerin elçiye iletildiği, dost ve müttefik ülkeler arasında yaşanan bu tip olayların uygunsuz ve kabul edilemez olduğu, iddiaların aydınlığa kavuşturulması gerektiği vurgulandı. ABD’nin Madrid Büyükelçiliği ise yazılı açıklamasında tüm şüphelerin ortadan kaldırılacağını bildirdi.
Cuma günü Fransa, Almanya ve Brezilya’nın başını çektiği 21 ülkenin dinlemeye karşı önlem alınması için BM’ye sunduğu karar tasarısına “Harekete geçmeden önce daha fazla kanıt gerekiyor” diyerek karşı çıkmış olan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’un son ifşaatla birlikte kaçacak yeri kalmadı. Rajoy’un tasarıyı reddetmesi üzerine Greenwald, Twitter hesabından “Yarın bir ülkenin daha vatandaşlarının dinlendiğini öğreneceksiniz” diye yazmıştı. Ardından belgeler El Mundo’da yayımlandı. Greenwald 14 Ekim’deki açıklamasında İspanya’yı da ilgilendiren önemli belgeleri paylaşacağını duyurmuştu.
Çin için Japon freni
Bu arada NSA’nın Çin üzerindeki casusluk planının da suya düştüğü iddia edildi. Japon haber ajansı Kyodo, Çin’in bilgilerine ulaşmak isteyen NSA’nın 2011’de fiber-optik kablolarla Asya-Pasifik bölgesine taşınan kişisel bilgilere ulaşmak için Japonya’dan yardım istedi. Ancak Tokyo hükümeti yasal sıkıntıları ve yeterli personelinin olmamasını gerekçe göstererek bu talebi geri çevirdi.