İspanya'ya bavul içinde giren çocuk annesine kavuştu

İspanya'ya bavul içinde giren çocuk annesine kavuştu
İspanya'ya bavul içinde giren çocuk annesine kavuştu
Geçen ay Fas'tan İspanya'ya bavul içinde sokulmak istenen sekiz yaşındaki çocuk annesine kavuştu. Çocuğun bir yıl İspanya'da kalma hakkı bulunuyor.

RADİKAL - Bavul içinde Fas'tan İspanya'ya geçirilirken gümrükte fark edilen Fildişi Sahili vatandaşı sekiz yaşındaki çocuk annesine teslim edildi. Adou Ouattara adlı çocuk, geçen ay Fas'la komşu, İspanya'nın kendi toprağı saydığı özerk sahil kenti Ceuta'da Faslı bir kadının bavulunda, havasız kaldığı için bitap bir halde bulunmuştu.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, İspanya'ya bağlı Kanarya Adaları'nda yaşayan annesine teslim edilmeden önce Adou Ouattara'ya DNA testi yapıldı. Ceuta'daki ıslah evi sorumlusu Maria Antonia Palomo, AFP ajansına "Annesi ağladı. Çok güzel bir gün" dedi.

8 yaşında çocuğu bavulda ülkeye sokmak istedi

BİR YIL İSPANYA'DA KALMA HAKKI

Kanarya Adaları'nda yaşayan babasının, çocuğunu yasal yollardan yanına getirmeye çalıştığı ancak yasada öngörülen kadar parası olmadığı için bu yola başvurduğu belirtildi. Baba, oğlunun bavul içinde getirileceğinin kendisine söylenmediğini belirtiyor. Çocuğu para karşılığı taşıdığı belirtilen 19 yaşındaki Faslı kadın gözaltına alınmıştı.

Adou Ouattara'nın babası da gözaltına alınmıştı. Ancak babanın yakında kefaletle serbest bırakılacağı belirtiliyor. Çocuğa bir yıl İspanya'da kalma hakkı verildi.

İspanya'ya bavulda sokulan çocuğa ülkede kalma izni

GÖÇMENLERİN EN FAZLA KULLANDIĞI YOLLARDAN

Ceuta ve diğer İspanyol yerleşim bölgesi olan Melilla, Fas'ın Akdeniz sahilinde ve üç tarafları Fas tarafından çevrili. İspanya, bu yerleşim yerlerinin ülkesinin ayrılmaz parçası olduğunu söylüyor ve sınırlarını kontrol ediyor. Ancak Fas da bu topraklar üzerinde egemenlik iddia ediyor.

Altı metre yüksekliğinde çitler ile çevrili olmalarına rağmen, bu yerleşimler Afrika'dan Avrupa'ya geçmeye çalışan Afrikalı göçmenlerin en çok denediği yollardan. ABD merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) 2013'te bu iki bölgeye 4300 göçmenin kaçak yollarla girdiğini bildiriyor. Geçen yıl Şubat ayında da bir gün yüzlerce göçmen Melilla'daki çite hücum etmiş ve aralarından yaklaşık 100 kadarı çiti geçmeyi başarmıştı.