İsrail, açlık grevindeki Filistinliyi serbest bırakıyor

İsrail, açlık grevindeki Filistinliyi serbest bırakıyor
İsrail, açlık grevindeki Filistinliyi serbest bırakıyor
İsrail Yüksek Mahkemesi, İsrail cezaevinde 66 gündür açlık grevi yapan Filistinli Hader Adnan'ı serbest bırakma kararı aldı.

ANKARA - El Cezire'nin haberine göre Hader'in avukatı, Yüksek Mahkemenin, hakkında hiçbir suçlamada bulunulmadan 9 haftadan uzun süredir alıkonulan müvekkilinin salıverilmesine karar verdiğini söyledi.

İsrail askeri mahkemesi ay başında avukatın Adnan'ın serbest bırakılması talebini reddetmişti. Avukat Cevad Bulus müvekkili adına iki gün önce Yüksek Mahkemeye başvurmuştu. Yüksek Mahkeme başvuruyu 23 Şubat'ta ele alacağını açıklamış, ancak avukatın yeni başvurusuyla kararı öne çekmişti.

Bu arada Batı Şeria'da Adnan'a destek gösterisi yapanlarla polis arasında çatışma çıktığı bildirildi.

İsrail'in İslami Cihad'ın sözcüsü olduğunu iddia ettiği 34 yaşındaki Adnan, 17 Aralık 2011'de İsrail güvenlik güçleri tarafından tutuklanmıştı.

Adnan, İsrail askeri yargı sistemine, uzun gözaltı sürelerine ve tutuklulara yönelik muameleye dikkati çekmek için 18 Aralık'tan bu yana açlık grevi yapıyor.

İsrail askeri mahkemeleri bir zanlının 6 aya kadar gözaltında tutulmasına karar verebiliyor ve bu kararını sonsuz yineleyebiliyor. (aa)