İsrail askerleri Mescid-i Aksa'nın minberine çıktı

İsrail askerleri Mescid-i Aksa'nın minberine çıktı
İsrail askerleri Mescid-i Aksa'nın minberine çıktı
İsrail askerlerinin postallarıyla Kudüs'teki Harem-i Şerif bünyesinde yer alan Mescid-i Aksa'nın minberine çıktığı bildirildi. Aksa'nın avlusunda çıkan çatışmada 17 kişinin yaralandığı açıklandı.

RADİKAL - Yahudiler için yılbaşı kabul edilen 'Roş Aşana' tatili nedeniyle Aksa'ya yönelik yasak sürüyor. İsrail askerleri bu sabah 3 gündür Müslümanların ziyaret etmesi yasaklanan Mescid-i Aksa'nın avlusuna girerek içerideki cemaate müdahale etti. Askerlerin postallarıyla Mescid-i Aksa Camii'nin minberine çıktığı öğrenildi. Mescid-i Aksa'nın mimberine kadar gelen ve çatısına çıkan İsrail askerleri ile Filistinliler arasındaki çatışma sürüyor.

Mescid-i Aksa Müdürü Ömer Kisvani, yaptığı açıklamada, Aksa'nın çatısından Müslümanların üzerine göz yaşartıcı gaz, ses bombası yağdıran İsrail askerlerinin, caminin, etrafı camla çevrili minberine ulaştıklarını söyledi. "Aksa'nın kapılarından birinde de atılan ses bombaları sonucu kısa süreli yangın çıktığını" ifade eden Kisvani, yaralılara müdahale etmek isteyen bir sağlık görevlisinin de tutuklandığını aktardı.

17 KİŞİ YARALANDI

Aksa'nın güvenlik görevlilerinden edinilen bilgiye göre, Aksa'nın avlusunda çıkan çatışmada 17 kişi yaralandı. Öte yandan Aksa avlusunun kapılarını tutan İsrail askerleri ile Filistinliler arasında da yoğun çatışmalar yaşanıyor. Yasağı protesto eden Filistinlilere karşı İsrail askerleri ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandı. İsrail askerlerinin saldırılarına Filistinliler ise taş ve havai fişeklerle karşılık veriyor.

Aksa'nın kapılarında bulunan İsrail polisi, Müslümanlara yönelik yasağın dün olduğu gibi saat 11:30'a kadar devam edeceğini söyledi.

BM'ye Filistin bayrağı asılması kabul edildi

BM'DEN MESCİD-İ AKSA AÇIKLAMASI

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, eski Kudüs kentinin kutsal yerlerinde gerilimin artmasından endişe duyduğunu açıkladı. Ban, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'ya girmesi ve ardından yaşanan olaylar nedeniyle sözcülüğü aracılığıyla yazılı açıklama yaptı.

Eski Kudüs kentinin kutsal yerlerinde gerilimin artmasından endişe duyduğunu ifade eden Ban, din özgürlüğünün önemine değindi. Ban, farklı dini inançlara sahip herkesin kutsal yerlere ulaşımının sağlanması gerektiğini kaydetti. BM Genel Sekreteri Ban, bu olayların bir kez daha, kabul edilebilir kutsal alanlara yönelik düzenlemeler de dahil olmak üzere herkes için, tüm konularda görüşmeler yoluyla bir nihai statüye varılmasının önemini vurguladığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Harem-i Şerif açıklaması

ABD , MESCİD-İ AKSA'DAKİ GERİLİMİ KINADI

ABD yönetiminden de, Mescid-i Aksa'daki gerilimden 'derin kaygı' duyulduğunu belirtilerek, 'Tüm şiddet eylemlerini kuvvetle kınıyoruz' açıklaması geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın brifinginde, şunları ifade etti: ‘ABD, Harem-i Şerif çevresindeki son şiddet olayları ve artan gerilimden derin kaygı duymaktadır. Tüm şiddet eylemlerini kuvvetle kınıyoruz. Tüm tarafların itidal göstermesi, provokatif eylem ve söylemlerden kaçınması ve Harem-i Şerif üzerindeki değişmemiş tarihsel statükoyu hem söz hem de uygulamada muhafaza etmesi kesinlikle kritik önem taşımaktadır.’

Dışişleri'nden İsrail'e kınama

‘ABD'NİN HİÇBİR ÇİFTE STANDARDI OLMAMIŞTIR’

Kirby, Mescid-i Aksa ve içerisindeki Müslümanları hedef alan saldırılara Yahudi yerleşimcilerin de karıştığına ve önceki ay da Filistin bir bebeğin Yahudi yerleşimcilerce yakıldığına dikkati çekerek, "Onları (Yahudi yerleşimcileri) terörist olarak sınıflandırmıyorsunuz ama Hamas'ı terörist görüyorsunuz. Bu çifte standart değil mi?" şeklindeki soruya ise şu yanıtı verdi:

"Dünyanın bu kesimindeki şiddet ve bu spesifik olayda da ABD'nin hiçbir çifte standardı olmamıştır. Başta da söyledim, tüm tarafların şiddetten kaçınmaları ve barışçıl koşullara geri dönmelerini istiyoruz. Bu konuda çok net olduk." (AA)

İsrail askerlerinden Mescid-i Aksa'ya baskın

Clinton: İsrail'i Türkiye'den özür dilemeye ikna etmek için yıllar harcadım