İsrail bin 103 Filistinliyi gözaltına aldı

İsrail bin 103 Filistinliyi gözaltına aldı
İsrail bin 103 Filistinliyi gözaltına aldı
İsrail, 2011'deki "takas" anlaşmasında serbest bırakılan 60 kişi ile 26 milletvekilinin de bulunduğu bin 103 Filistinliyi gözaltına aldı

RAMALLAH - İsrail 'in geçen ay üç Yahudi yerleşimcinin kaybolmasından bu yana sürdürdüğü gözaltı operasyonlarında şu ana kadar 2011'deki "takas" anlaşmasında serbest bırakılan 60 kişi ile 26 milletvekilinin de bulunduğu bin 103 Filistinliyi gözaltına aldığı belirtildi.

Filistin Esirler Cemiyeti'nden yapılan açıklamada, "Yahudi yerleşimcilerin kaybolduğu 12 Haziran'dan bu yana Batı Şeria, Kudüs ve 1948'de işgal edilen Filistin topraklarında, başta Filistin Meclis Başkanı Aziz Duveyk olmak üzere 26 milletvekilinin de aralarında bulunduğu bin 103 Filistinlinin gözaltına alındığı" ifade edildi.

Böylece İsrail tarafından gözaltında alınan Filistinli milletvekili sayısının 37'e ulaştığına işaret edilen açıklamada, "gözaltına alınanlardan 60'ının 2011 yılında Gilat Şalit'e karşılık, takas sırasında serbest bırakılan Filistinliler" olduğunun altı çizildi.

Açıklamada ayrıca İsrail'in bu kişilerden sadece birini iki hafta sonra serbest bıraktığı belirtilerek İsrail yönetiminin söz konusu operasyonlar kapsamında 238 kişi hakkında idari tutukluluk kararı çıkardığı aktarıldı.

GEREKÇE: GİZLİ BİLGİ

İsrail'in geçen aydan bu yana sürdürdüğü gözaltı operasyonlarında El-Halil'de 291, 1948'de işgal edilen Filistin topraklarında 186, Kudüs'te 166, Nablus'ta 117, Beytüllahim'de 108, Ramalllah ve El-Bira'da 82, Cenin'de 72, Tulkerem'de 37, Kalkilye'de 20 ve Tubas, Selfit ve Eriha'da 24 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.
İsrail, 11 Ekim 2011'de Mısır'ın arabuluculuğunda varılan anlaşma sonucu Filistinli gruplar tarafından 2006'da esir alınan İsrailli Gilat Şalit'e karşılık bin 27 Filistinli tutukluyu serbest bırakmıştı.

İsrail istihbaratı, gizli güvenlik bilgilerine dayanarak "idari tutuklama" adı altında Filistinlileri 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor. Tutuklunun İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiğine karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bulunmadan tutukluluk süresini 5 seneye kadar uzatabiliyor.
Batı Şeria'nın güneyinde üç Yahudi yerleşimcinin kaybolduğu 12 Haziran'dan bu yana İsrail askerleri Filistinlilerin evlerine baskınlar düzenliyor ve geniş kapsamlı gözaltı operasyonları gerçekleştiriyor.

Batı Şeria'da kaybolan üç Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. İsrail, bu olayların ardından 7 Temmuz'da "Koruyucu Hat" adı altında Gazze'ye operasyon başlattığını duyurmuştu.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında şu ana kadar 213 kişi öldü, bin 566 yaralandı. AA