İsrail bugün sandık başında

İsrail bugün sandık başında
İsrail bugün sandık başında
İsrail'de bugün erken seçimler yapılıyor. Sağ, sol, radikal milliyetçi ve dindar partiler ile Arap Partileri, yüzde üç buçukluk barajı geçerek sandalye almaya çalışacak.

RADİKAL - Ekonomik sorunlarla mücadele eden İsrail 'de erken seçim için oy verme işlemi başladı. Halkın çoğunluğu bu kez Filistin sorunu kaygısıyla değil, partilerin ekonomik programlarına bakarak tercih yapacak. Ancak önemli olan koalisyonu kimin kurabileceği.

Al Jazeera'de yer alan habere göre, İsrail’de erken genel seçimlere 12’si hali hazırda İsrail Parlamentosu Knesset’te temsil edilen 25 parti katılıyor. Partilerden bir kısmı ittifak yaparak ortak listeyle yarışacak. Sağ, sol, radikal milliyetçi ve dindar partiler ile Arap Partileri, yüzde üç buçukluk barajı geçerek sandalye almaya çalışacak.

Filistin: IŞİD'li Lieberman yakalansın

SANDALYE SAYISI 24 OLARAK TAHMİN EDİLİYOR

Anketlere göre en fazla oyu alan İsrail Başbakanı Netanyahu'nun rakibi Siyonist Birlik Partisi alıyor ama sandalye sayısı tahminlere göre 24. Oysa hükümet kurmak için 120 sandalyeli Knesset’te 61 sandalyeye ihtiyaç var. İsrail’deki düşük seçim barajı ve yarışan partilerin çokluğu sebebiyle hükümetler genellikle koalisyonlar oluyor. 

Son on beş yıldır radikal görüşlerin arttığı ve barış yanlılarının azaldığı İsrail’de halk Filistinlilere karşı sert tutum takınan sağ partilere oy veriyor. Ancak ekonomik koşulların kötüye gittiği bu dönemde, İsraillilerin ekonomik kaygılarının ağır basması bekleniyor. Anketlere göre İşçi Partisi ile İsrail Eski Dışişleri bakanlarından Tzipi Livni'nin liderliğini yaptığı Hatunah'ın ittifakı olan Siyanist Birlik Partisi birinci parti olarak çıkacak ancak 61 sandalyeli koalisyonu kurması zor görünüyor.

Netanyahu seçime günler kala anketlerde geride

Lieberman: İsrail'e karşı çıkan Arapların başını kesmek lazım

İKİNCİ PARTİ OLMASI BEKLENİYOR

Anket sonuçlarına göre birinci parti solda olarak nitelendirilen Siyonist Birlik olsa da, sağ ve radikal sağ partilerin toplamda aldığı oy, seçimlere giren sol partilerin tamamının aldığı oyu geçecek. İkinci parti olması beklenen Netanyahu önderliğindeki Likud’un koalisyon kurması daha kolay olacak.

Güçlü bir muhalefet olmak için ilk kez birleştiğini açıklayan Arap Partileri ise, beklendiği gibi yüzde ona yakın oy alması durumunda kritik bir pozisyonda olacak. Sol partilerle koalisyona gitmeyi kabul ederse Arap Partileri, bu seçimde belirleyici olabilir.

Netanyahu: Seçilirsem Filistin devleti diye bir şey olmayacak