İsrail büyükelçiliklerine saldırı

İsrail büyükelçiliklerine saldırı
İsrail büyükelçiliklerine saldırı
İsrail Dışişleri Bakanlığı, Gürcistan ve Hindistan büyükelçiliklerine bombalı saldırılar düzenlediğini açıkladı.

Reuters, Yeni Delhi'deki bombanın patladığını, Tiflis'tekinin ise etkisiz hale getirildiğini bildirdi. Yeni Delhi'deki bombanın İsrail Büyükelçiliği'ne ait bir araca yerleştirildiğini ifade eden yerel polis yetkilileri, patlama sonucu iki kişinin yaralandığını duyurdu.

Polis sözcüsü Rajan Bhagat, patlayan aracın Delhi'nin merkezinde, yerleşim yerlerinin bulunduğu bir mahallede yer alan büyükelçilik binasının yakınlarında park edildiğini belirtti. Televizyonda yayınlanan görüntülerde, arka kapısı havaya uçmuş, mavi diplomatik plakalı bir minivanın yanmakta olduğu görüldü.

Yeni Delhi Büyükelçiliği Sözcüsü David Goldfarb, saldırının büyükelçiliğin kapanış saatine yakın gerçekleştiğini belirtti.

YARALILARIN BİRİ İSRAİLLİ
Associated Press'e konuşan İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yigal Palmor, yaralanan İsrailli sayısının bir olduğunu söyledi. Palmor, bunun hassas bir güvenlik meselesi olmasından dolayı yaralanan kişinin kimliğini ve durumunu açıklamadı. "Olayı inceliyoruz. Yerel güvenlik güçleriyle işbirliğimiz mükemmel" dedi.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Syed Akbaruddin, patlamada yaralananlardan birinin aracın şoförü, diğerinin ise İsrailli bir diplomatın eşi olduğunu belirtti. Akbaruddin, yaralıların hastanede tedavi altına alındığını söyledi.

GÜRCİSTAN'DAKİ PATLAMADAN İMHA EDİLDİ
Gürcistan'da ise İsrail'in Tiflis Büyükelçisi İsak Gerberg'in aracının alt kısmına el bombasının monte edildiği ve bombanın Gürcü polisi tarafından etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Gürcü basını, Gerberg'in sürücüsü Roman Haçaturyan'ın aracın alt kısmına bantla yapıştırılan bir siyah poşet fark ettiği ve olay yerine polis ekibini çağırdığını bildirdi.

Bombanın uzmanlar tarafından etkisiz hale getirildiği ifade edilen haberlerde, Büyükelçi'nin aracının polisler tarafından bir otoparka çekildiği ve incelendiği belirtildi. İsrailli yetkililer de bombanın patlamadan imha edildiğini doğruladı.

İSRAİL BAŞBAKANI İRAN'I SUÇLADI
Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hindistan ve Gürcistan'da İsrailli diplomatları hedef alan saldırıların arkasında İran'ın olduğunu iddia etti. Binyamin Netanyahu, partisi Likud milletvekillerinin katıldığı bir toplantıda yaptığı açıklamada, Yeni Delhi ve Tiflis'teki saldırıların arkasında İran'ın olduğuna inandığını söyledi.
İsrail'in son aylarda Azerbaycan, Tayland ve başka yerlerde de saldırıları engellediğini belirten Netanyahu, "Bütün bu olaylarda, saldırıların arkasındaki unsurlar İran ve yardımcısı Hizbullah..." diye konuştu. (hürriyetplanet)