İsrail çocuklara acımıyor

İsrail çocuklara acımıyor
İsrail çocuklara acımıyor
Erdoğan, Kahire'den hem İsrail hem ABD'ye yüklendi. "İsrail'in çocuklara acıması yok" diyen Erdoğan, "Gazze'dekilerin canı yok mu" diye sordu.

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırıların 5. gününde ölü sayısı 51’e yükselirken, ateşkes çabalarının sürdüğü Mısır’ın başkenti Kahire’de konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan “İsrail çocuklara acımaz. İşte dün (Hamaslı Başbakan) İsmail Haniye kardeşimizin kucağındaki yavruyu gördünüz. Onlar 9 aylık yavruları vuracak kadar acımasız. Cumhurbaşkanlarına malum Davos’ta da söylemiştim. ‘Siz çocukları öldürmeyi gayet iyi bilirsiniz. Siz orantısız güç kullanmayı gayet iyi bilirsiniz. Çünkü sizde adalet diye bir şey yok. İnsaf diye bir şey yok. Siz zulmederek, ezerek yükselmeyi hep kendinize ideal edinmişsiniz’” dedi. Türk-Mısır İş Forumu’nda konuşan Erdoğan, şunları söyledi: “İsrail yönetimine de sesleniyorum, Gazze’ye de sesleniyorum. Öncelikle ateşkes, süratle 24 saat içerisinde sağlanmalı. Bunu uzatmak her iki tarafa da hiçbir şey kazandırmaz. İkincisi, yine söylüyorum, artık 2008’in şartları yok. Bugünkü şartlar çok farklı. Üçüncüsü, diyorum ki kademeli olarak uygulanan bu ambargolar kaldırılmalı ki bölgeye bir rahatlama gelsin ve süratle de 90 gün içinde bu görüşmelerin başlatılmasında fayda görüyorum. Bu adımlar atılmalı. Artık anlaşmalar yapboz tahtasına dönmesin. Artık puzzle oynamayı bırakalım.” Uluslararası toplumun Gazze konusunda sessiz kaldığını söyleyen Edoğan, “Dünyada adaleti ihdas için özellikle barışı sağlamak için kurulmuş bir BM Güvenlik Konseyi artık 5 liderin dudakları arasına sıkışmıştır. Oradan çıkacak kararlardır tüm dünyayı ilgilendiren ama şu anda bu konuda atılmış bir adım ne yazık ki yok. Obama’dan bunu istedik ama aynen İsrail’in bombalamaları devam ediyor. Söylenen ne, ‘Hamas’a söyleyin roket atmayı durdursun’. Yahu İsrail canı bu kadar kıymetli de Gazze’de yaşayanların canı kıymetsiz mi? Adalet istiyoruz” diye konuştu. (KAHİRE - GAZZE / AP- REUTERS -AA)

Başbakan Meşal’le görüşte 

Gazze’yi cuma günü ziyaret eden Mısır Başbakanı Hişam Kandil ise toplantıda“Gazze’ye gittiğimde, oradaki insanları samimi ve ihlaslı buldum. Savaş şartlarına rağmen çok metanet içindeydiler. Şehit olan Filistinli çocuğu gördüğümde çok etkilendim” dedi. Erdoğan dün Kahire’de Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife el Sani ve Arap Birliği Genel Sekreteri Nabil el Arabi ile de Gazze’deki krizi görüştü. Erdoğan, Mısır’da Hamas’ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal’le de bir araya geldi. Toplantıya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı. El Arabi’nin de yarın Arap Birliği’nden heyetle Gazze’ye gideceği açıklandı.

Türkiye ve Mısır’a çağrı
ABD Türkiye ve Mısır’a Hamas’ı İsrail’e yönelik roket saldırılarını durdurmaya ikna etme çağrısını yineledi. Başkan Barack Obama, Bangkok ziyareti sırasında Gazze’deki ihtilafı çözmeye yönelik her girişimin ‘öncelikle İsrail topraklarına roket atılmamasından’ geçtiğini savunarak “Dünyada hiçbir ülke kendi halkının üzerine füze yağmasına tahammül göstermez. İsrail’in, militanlarca atılan füzelere karşı kendini korumaya hakkı var” dedi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes de “Görmek istediğimiz, Mısır ve Türkiye gibi Hamas ile ilişkilerini sürdüren ülkelerin, Gazze’den gelen roket atışlarının son bulmasına yönelik bir neticenin ortaya çıkarılmasına yardım etmeleri” dedi.
{WASHINGTON/AP}

Ateşkes anlaşması yakın’
Mısır’da ateşkes için görüşmeler sürerken İsrailli bir yetkilinin de Kahire’ye gittiği bildirildi. Filistinli bir kaynak, ateşkes için 1-2 gün içinde anlaşmaya ulaşılabileceğini belirtti. Mısırlı kaynaklar da “Önemli bir aşamaya ulaştık ama güvenlik ve istikrarı sağlayacak bir anlaşma için hâlâ yolumuz var” dedi. Hamas lideri Halid Meşal, ateşkes için ablukanın hafifletilmesi ve Hamas liderlerine yönelik suikastlara son verilmesi şartını koştu. İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ise, Gazze’den roket saldırıları durmadıkça ateşkese sıcak bakmadıklarını söyledi.

İsrail gazetecileri de vurdu
İsrail ordusunun kuşattığı Gazze’de dün düzenlenen saldırılarda 7 çocuk ölürken, 5 günde ölü sayısı 58’e, yaralı sayısı ise 570’e çıktı. Savaş uçakları, basın ofislerinin bulunduğu binayı bombalayıp 8 gazeteciyi yaraladı. Saldırı sonrası binayı görüntüleyen AA ekibi de 2. saldırıda kopan molozlar nedeniyle ölümden döndü. Ekipten yaralananlar oldu. Bir Hamas yetkilisinin evinin olduğu 3 katlı apartmana yönelik saldırıda aynı aileden 4’ü çocuk 7 kişi öldü, 20 kişi yaralandı. İsrail Batı Şeria’da da aralarında Hamas yetkililerinin de olduğu 7 Filistinliyi esir aldı. Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları, Tel Aviv’in merkezine dün bir füze attıklarını duyurdu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, operasyonları genişletmeye hazır olduklarını yineleyerek “Terör örgütlerine ağır bedel ödetiyoruz” dedi. {GAZZE/AP-AA-REUTERS}