İsrail: El Kaide, Suriye'deki isyancıların kontrolünü ele geçirdi

İsrail: El Kaide, Suriye'deki isyancıların kontrolünü ele geçirdi
İsrail: El Kaide, Suriye'deki isyancıların kontrolünü ele geçirdi
İsralli istihbarat sitesi Debka, El Kaide'nin Suriye'de isyancı grupların kontrolünü ele geçirdiğini ve yakında Türkiye'ye karşı Suriye'yi üs haline getireceğini iddia etti.

TEL AVİV – İsrail’in istihbarat servislerinin yakınlığıyla bilinen Debka sitesi, El Kaide’nin, Suriye ’deki isyan gruplarını kontrolünü ele geçirirken bombalamaların yayıldığını öne sürdü.

Şam ve İdlib’deki son bombalama olaylarının, son iki hafta Suriye’ye Irak’tan geçen çok sayıda El Kaide militanının işinin olduğunu savunan Debka, fazla geçmeden El Kaide’nin Suriye’yi, Türkiye ve diğer komşu ülkelere karşı sınır ötesi saldırılar için üs haline getireceği iddiasına yer verdi.

Debka, Batılı istihbarat kuruluşlarına dayanarak binlerce El Kaide militanının Suriye’ye geçtiğini, çoğunun ülkeye kuzeyden girdiğini savunurken, tam silahlanmış ve patlayıcı maddeler ile birlikte Suriye’ye geçen bu militanların arasında Suudiler, Mısırlılar, Lübnanlılar, Filistinler, Iraklılar ve Sudanlıların bulunduğunu kaydetti.

Batı’nın ise, El Kaide elemanlarının, Arap isyanlarında son dönemde yaşanan şiddetten artan biçimde sorumlu oldukları gerçeğini kabul etmeyi reddettiğini, Libya’da Kaddafi rejiminin yıkılmasından yedi ay sonra Washington, Londra ve Paris’in, hala Libya’nın büyük kentlerini kontrol eden El Kaide militanları nedeniyle Trablus’ta istikraRlı bir hükümetin kurulmasının imkansızlığını görmezlikten geldiğini savundu.

Debka, Suriye’nin Libya yolunu takip edeceğinden korkulduğunu belirtirken de Suriye ordusu ve güvenlik örgütlerinden kaçanların da Washington’a giderek Obama Yönetimine, Özgür Suriye Ordusu’nun da El Kaide’nin ellerine düşmekte olduğu uyarıları yaptıklarını kaydettikten sonra bu kişilere atfen şunları yazdı:

“Diyorlar ki fazla geçmeden cihatçı teröristler, sadece Suriye’de kargaşa yaratmakmakla kalmayacak ancak zamanda ülkeyi, kendileri için güvenli bir bölge ve Türkiye, Lübnan, İsrail, Batı Şeria ve Ürdün’e karşı sınır ötesi saldırılar için bir üs haline getirecekler. Ancak onların yalvarmaları, Obama Yönetimini etkilemedi.”

Debka, “Bizim askeri kaynaklarımız, Amerikalılar Suriye’ye müdahale etmekten kaçındığı sürece Fransa, Türkiye ve Arap Birliği ülkeleri de devreye girmeyecek çünkü Suriye için gerekli çaptaki çoğulcu hava desteği olan bir operasyonun koordinasyonu için kombine komutalar ve altyapı oluşturma yeteneğinin ancak ABD ’de var olduğunu söylüyorlar” dedi.(anka)