İsrail, Filistinli milletvekilini gözaltına aldı

İsrail, Filistinli milletvekilini gözaltına aldı
İsrail, Filistinli milletvekilini gözaltına aldı
İsrail güvenlik güçlerinin Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'nden milletvekili Halide Cerrar'ı gözaltına aldığı bildirildi.

RADİKAL - İsrail güvenlik güçleri, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'nden milletvekili Halide Cerrar'ı gözaltına aldı. Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail askerleri, sabah erken saatlerde Cerrar'ın Ramallah'taki evine baskın düzenledi. Evde arama yapan askerlerin daha sonra Cerrar'ı gözaltına aldığı kaydedildi. İsrail makamlarından konuyla ilgili henüz resmi açıklama yapılmazken, daha önce de tutuklanıp serbest bırakılan milletvekili Cerrar'ın nereye götürüldüğü hakkında bilgi edinilemedi.

İsrail hapishanelerinde "idari tutuklu" olarak 30'dan fazla milletvekilinin bulunduğu belirtiliyor. İsrail, "gizli güvenlik bilgilerine" dayanarak, Filistinlileri, "idari tutuklama" adı altında 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor. 

NEREYE GÖTÜRÜLDÜĞÜ BİLİNMİYOR

Öte yandan İsrail ordusu, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) lideri ve milletvekili Halide Cerrar'ın gözaltına altına alındığını doğruladı.

İsrail ordusundan ismini vermek istemeyen bir yetkili, “FHKC lideri Cerrar gece saatlerinde düzenlenen bir operasyonla gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi, Cerrar’ın son aylarda terör faaliyetlerini desteklemesi ve teşvik etmesi” ifadelerini kullandı.

Yetkili, daha önce de tutuklanıp serbest bırakılan milletvekili Cerrar'ın nereye götürüldüğü hakkında ise bilgi verilmedi. (AA)