İsrail Filistinlilerin yüzlerce ağacını kesti

İsrail Filistinlilerin yüzlerce ağacını kesti
İsrail Filistinlilerin yüzlerce ağacını kesti
İsrail'in, Batı Şeria'da Filistinli çiftçilere ait yaklaşık 1000 zeytin ve badem ağacını kestiği açıklandı. Filistinli yetkililer, İsrail'in 'savaş suçu işlediğini' ifade etti.

RADİKAL – İsrail ’in, Batı Şeria’da Filistinli çiftçilere ait yaklaşık 1000 zeytin ve badem ağacını, “yasa dışı olarak devlet arazisinde oldukları” gerekçesiyle kestiği açıklandı. Olayın ardından açıklama yapan Filistinli yetkililer, İsrail’i savaş suçu işlemekle suçladı.

Independent’ın haberine göre, arazilerinin talan edildiğini gören çiftçiler, büyük üzüntü yaşadı. Çiftçilerden biri olan ve 800 ağacının İsrail tarafından yok edildiğini söyleyen Sabri Manasra, “Bana hiçbir şey bırakmamışlar” dedi ve ekledi, “Bu zararı kimse unutmayacak, çocuklarım da unutmayacak, onların çocukları da. Bu bizim kalbimize zarar vermek. İnsanların nasıl böyle bir şey yapabildiğini anlamıyorum.”

İsrail: Yüzlerce sivilin ölümü hukuka uygun

İsrailli yetkililer ise tepkiler üzerine yaptıkları açıklamada, arazide yapılan operasyonun “kanunun uygulanması” olduğunu söyledi. Independent’a konuşan İsrail Savunma Bakanlığı’ndan yetkililer, “Wadi Fukin’deki devlet arazisine yasa dışı dikilen yaklaşık 1000 zeytin ağacı yok edildi. Operasyon hukuki süreçten sonra yapıldı” dedi.

İsrail askerleri konuştu: Gazze'de her gördüğümüze ateş açma emri verdiler

Sahildeki çocukları vuran pilotlara ceza yok

İsrail taş atanlara 10 yıl hapis cezası verebilecek