İsrail: Hamas'la müzakere yapmıyoruz

İsrail: Hamas'la müzakere yapmıyoruz
İsrail: Hamas'la müzakere yapmıyoruz
İsrail ile Hamas arasında Türkiye'nin arabuluculuğunda müzakereler yürütüldüğü yönündeki haberlere İsrail'den yalanlama geldi.

RADİKAL - İsrail Başbakan Binyamin Netanyahu'nun bürosundan yapılan açıklamada, son dönemde Hamas ile uzun vadeli bir ateşkes üzerinde müzakereler yürütüldüğü yönünde medyada yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi. Açıklamada, “İsrail, Hamas ile doğrudan ya da diğer ülke veya aracılar yoluyla herhangi bir görüşme yürütmediğini resmi olarak açıklığa kavuşturmaktadır” ifadesi yer aldı.

Türk, Arap ve İsrail medyasında son dönemde yer alan haberlerde İsrail ile Gazze Şeridi'nde yönetimi elinde bulunduran Hamas'ın uzun süreli bir anlaşma için müzakereler yürüttüğü yönünde haberler yer alıyor. Söz konusu haberlerde anlaşmanın, 8-10 yıllık ateşkes ve Filistin'in kıyı kesimlerinde ambargonun kaldırılmasını öngördüğü belirtiliyordu.

Kızılhaç'tan Hamas'a savaş hukuku dersi

BASINA KAPALI YAPILMIŞTI

İsrail ile Hamas arasında anlaşma için müzakereler yürütüldüğü yönündeki haberler, Hamas Siyasi Büro şefi Halid Meşal'in Türk ve Suudi yetkililerle yaptığı görüşmeler sonrasında daha da yoğunlaşmıştı. Meşal, 13 Ağustos'ta Ankara 'da Başbakan Ahmet Davutoğlu ile 2,5 saatlik bir görüşme yapmış, basına kapalı görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapılmamıştı.

Kundaklanan evde 18 aylık bebek can verdi

' TÜRKİYE 'YLE ANLAŞMANIN ÇOK UZAĞINDAYIZ'

Netanyahu'nun bürosundan yapılan açıklamada, Hamas ile müzakerelerin, İsrail ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin normalleşmesini mümkün kılacağı yönündeki değerlendirmelere de değinilerek, “Türkiye ile ilişkiler konusunda, bir anlaşmanın hala çok uzağındayız” ifadesi kullanıldı.

Hamas İsrail'e ait İHA'yı ele geçirdi

2010 yılında on Türk aktivistin ölümüyle sonuçlanan Mavi Marmara baskınının ardından İsrail 2013 yılında Türkiye'den özür dilemişti. Tazminat konusunda görüşmeler sürerken, Türkiye ilişkilerin normalleşmesi için İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukanın sona ermesini şart koşuyor.

İsrail ile Hamas arasında 2014 yılının Haziran-Ağustos aylarında yaşanan 50 günlük savaşta 2 bin 200 Filistinli ile 73 İsrailli yaşamını yitirmiş, Gazze'de on binlerce ev ağır hasar görmüştü.

Hamas'tan İsrail'e meydan okuma çağrısı

İsrailli polisi Filistinliler kurtardı