İsrail hapishaneleri çocuk kreşi gibi

İsrail hapishaneleri çocuk kreşi gibi
İsrail hapishaneleri çocuk kreşi gibi

arşiv

Filistin Esirler Bakanlığı, İsrail hapishanelerinde 235 Filistinli çocuk mahkum bulunduğunu açıkladı.

RAMALLAH - Esirler bakanlığının hazırladığı raporda, İsrail hapishanelerinde 35'i 16 yaşın altında 235 Filistinli çocuk mahkum bulunduğu belirtildi.

Esirler bakanlığı avukatı Hiba Masalaha, yaptığı açıklamada, "İsrail hapishanelerinde esir bulunan çocukların çoğu tutuklanma ve sorgulanma esnasında işkenceye maruz kalmaktan ve aşağılanmaktan şikayet ediyor" diye konuştu.

İsrail askerlerinin Filistinli çocukları gözaltına alır almaz şiddet uygulamaya başladığını ifade eden Masalaha, çocuklara yönelik işkencenin sorgulama odalarında da devam ettiğini belirtti.

İsrail askerlerinin çocuklara, çıplak kalmaya zorlama, annesini ya da kız kardeşini tutuklama tehdidinde bulunma ve aile ziyaretlerini engelleme gibi psikolojik işkence de uyguladığını vurgulayan Masalaha, "Çocuklar 18 yaş altında olmalarına rağmen yetişkinler gibi yargılanıyor. Çocuklar, Mecdu, Şaron ve Ofer hapishanelerinde kalıyor" dedi.

Ramallah ve Gazze hükümetlerinin istatistik verilerine göre, 17 İsrail hapishanesinde 4 bin 660 Filistinli mahkum bulunuyor. (aa)


  ETİKETLER:

  İsrail

  ,

  YAŞ

  ,

  şiddet

  ,

  Gazze

  ,

  Çocuk

  ,

  Aile

  ,

  Kız

  ,

  çıplak

  ,

  mahkum