'İsrail, İran'ı baharda vuracak'

'İsrail, İran'ı baharda  vuracak'
'İsrail, İran'ı baharda  vuracak'

Panetta (sağda), NATO Savunma Bakanları Toplantısı nda Alman meslektaşı Thomas de Maiziere ile İran ın nükleer programını tartıştı.

ABD Savunma Bakanı Panetta'nın NATO toplantısında İsrail'in baharda İran'ın nükleer tesislerini vuracağına inandığını söylediği aktarıldı.

NEW YORK / W. POST-NYT-AP
Nükleer programı nedeniyle Batı’nın yaptırım kıskacına aldığı İran’a karşı cephe açılacağına dair iddiaların arkası kesilmiyor. ABD Savunma Bakanı Leon Panetta’nın, İsrail’in baharda İran’a saldıracağını söylediği aktarıldı. Panetta’nın sözlerini Washington Post’ta köşesine taşıyan David Ignatius, “Panetta, Tahran nükleer silah üretimine başlamadan yani ‘dokunulmazlık alanına’ girmeden önce İsrail’in nisan, mayıs veya haziranda İran’a saldıracağına inanıyor” ifadesini kullandı. İsraillilerin ‘İran’ın silah üretimi için yer altı tesislerinde zenginleştirilmiş uranyum depoladığına dair endişeleri olduğu’ ve ‘Tahran’ı yalnızca ABD’nin askeri müdahalesinin durdurabileceğine inandıkları’ belirtildi. 

‘Saldırı kaçınılmaz’
İlkbaharda düzenlenmesi planlanan ABD-İsrail ortak tatbikatının ertelenmesi de saldırı planına işaret olarak değerlendirildi. Ignatius’un yazıyı Panetta’nın katıldığı NATO toplantısının düzenlendiği Brüksel’den yazdığı görüldü. Panetta yorum yapmayı reddederken CNN, Savunma Bakanı’nın sözlerinin bir Beyaz Saray yetkilisi tarafından teyit edildiğini duyurdu. İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ise ‘Tahran’a yönelik ekonomik yaptırımların nükleer programını durdurmaya yetmemesi durumunda İran’a askeri müdahalenın kaçınılmaz olduğunu’ savundu. Herzliya’da strateji konferansında konuşan Barak, “Nükleer bir İran’ın Ortadoğu ’nun geleceğine, İsrail ile tüm dünyanın güvenliğine, ekonomik istikrarına karşı kabul edilemez bir tehlike oluşturacağı tartışılmayacak bir gerçektir. Dünya müdahaleyi değerlendirmeye ihtiyaç duyulacaktır” diye konuştu. Başbakan Yardımcısı Moşe Yaalon da Tahran’ın ABD’yi vuracak güçte 10 bin km menzilli füze geliştirmeye çalıştığını ve 4 atom bombası üretebilecek kadar zenginleştirilmiş uranyuma sahip olduğunu öne sürdü. 

İran Swift’ten dışlanacak
Bu arada yaptırımları genişleten ABD Senatosu İran’ı Uluslararası Para Transferi Protokolü’nden (SWIFT) ihraç etme kararı aldı. Bununla milyarlarca doların İran’a girişinin engellenmesi hedefleniyor. ABD geçen ay İran Merkez Bankası’nı yaptırım listesine etlemişti. AB de temmuzda petrol ambargosuna başlama kararı almıştı.