İsrail, İslami Hareket'i yasakladı

İsrail, İslami Hareket'i yasakladı
İsrail, İslami Hareket'i yasakladı
İsrail, 1948 Filistin İslami Hareketi'ni yasakladı. Hareketin lideri Raid Salah ve iki yöneticisi polise ifade verirken, 17 şubesi kapatıldı.

RADİKAL - 1984 Filistin İslami Hareketi, bugün erken bir saatte faaliyetlerinin yasaklandığına dair bir polis tebliği teslim aldığını açıkladı. Hareketin lideri Raid Salah ve iki yöneticisi polise ifade verdi. İslami Hareket, İsrail polisinin harekete bağlı kuruluşlara düzenlediği baskında çok sayıda doküman ve belgeye de el koyduğunu açıkladı.

Al Jazeera'de yer alan habere göre, İsrail, İslami Hareket’i Ekim ayının başından bu yana devam eden Filistinlilerin ayaklanmasından sorumlu tutuyor. Başbakan Binyamin Netanyahu, İslami Hareket’i hedef göstererek yasaklayacağını açıklamıştı. İsrail’e karşı 'provokasyon yaptığı' iddiasıyla Salah hakkında daha önce dava açılmıştı. Hayfa kentinde polise ifade vermek için gelen Şeyh Raid Salah, ''Mescid-i Aksa'yı savunmamızı aksatmak için böyle bir karar almış olmalılar" dedi. 

Nasrallah: ABD ve İsrail'in çıkarları ortaktır

Raid Salah, ifadesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada da İsrail'in harekete bağlı 17 kuruluşun faaliyetlerini yasaklayan hukuksuz kararını tanımadıklarını vurguladı. Salah, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"İsrail makamlarının bu hukuksuz icraatları kesinlikle kabul edilemez. İslami Hareket, kuruluş nedeni olan başta Kudüs ve Mescid-i Aksa olmak üzere hiçbir hakkından vazgeçmeyecektir. İçinde yer almaktan onur duyduğum bu hareketin mesajını tüm dünyaya duyurmak için meşru yöntemleri sürdürmekte kararlıyız." 

İsrail hükümeti, 15 Ekim'de, İslami Hareket lideri Şeyh Raid Salah ve Dış İlişkiler Büro Başkanı Yusuf Avavde'ye yurt dışına çıkış yasağı getirmişti.

İsrail Şam'da hava saldırısı düzenledi