İsrail kaynakları: İlk birlikler Gazze'ye girdi

İsrail kaynakları: İlk birlikler Gazze'ye girdi
İsrail kaynakları: İlk birlikler Gazze'ye girdi
İsrail istihbarat örgütlerine yakınlığı ile bilinen Debka internet sitesi, İsrail ordusundan bir birliğin Gazze'ye girerek kara operasyonunu başlattığını iddia etti.

Debka internet sitesi, Gazze'de kara operasyonunun başladığını iddia etti. İsrail istihbarat örgütlerine yakınlığı ile bilinen sitenin 'resmi kaynaklar tarafından henüz doğrulanmamış' olarak verdiği bilgiye göre İsrail ordusundan bir askeri birlik Gazze'ye girerek kara operasyonunun ilk adımını attı. İsrail, Gazze'de bu hafta başlattığı hava operasyonlarından sonraki adımın kara operasyonu alacağını her fırsatta dile getiriyordu.

NETANYAHU: OPERASYONLAR GENİŞLEYECEK

Binyamin Netanyahu haftalık kabine toplantısında yaptığı açıklamada, İsrail Savunma Kuvvetleri'nin Gazze'de 1000'den fazla noktaya saldırdığı ve hedefleri başarıyla tahrip ettiğini, operasyonların planlandığı gibi devam ettiğini söyledi.

Netanyahu, “Hamas'a ve diğer terör örgütlerine ağır bir bedel ödetiyoruz” derken, İsrail Savunma Kuvvetleri'nin operasyonlarda ciddi bir ilerleme kaydettiğini de sözlerine ekledi.

Başbakan Netanyahu, operasyonların gelecekteki seyrine ilişkin “Gazze'ye operasyonlar devam ediyor ve bunu genişletmeyi planladık” demekle yetindi.

Netanyahu'nun bu açıklaması İsrail medyasında kara operasyonunun çok yakın olduğu şeklinde yorumlandı.
Öte yandan Netanyahu, dünya liderleriyle yürüttüğü telefon diplomasisi içinde “Görüşmelerim sırasında İsrail'in kendini savunma hakkına saygı gösteren dünya liderlerine minnettarlığımı ilettim. Kendilerine sivillere zarar vermemek için elimizden geleni yaptığımızı ancak Hamas ve diğer örgütlerin sivilleri vurmak için çaba sarf ettiklerini de belirttim” dedi. Obama ile haftasonu yaptığı görüşmenin içeriği hakkında bilgi veren Başbakan Netanyahu, “Obama'ya, İsrail'in kendini savunma hakkına verdiği destek ve demir kubbeyi geliştirmek için ABD halkının katkıları için teşekkür ettim” dedi.

Netanyahu, yeni askere çağrılan yedeklere de “hızlı ve etkileyici bir biçimde hareket ederek görev yerlerine gitmelerinden dolayı hepsine minnettarım” diyerek teşekkür ederken, yedek ve askere alınanların herhangi bir emir almaya hazır durumda olduklarını da sözlerine ekledi.

Binyamin Netanyahu, “Hükümet olarak görevimiz, vatandaşlarımızın güveni için gereken her şeyi yapmaktır. Biz de bunları yapıyoruz” dedi.

BATI ŞERİA’DA GÖSTERİLER DÜZENLENİYOR
Filistin'in Batı Şeria kentlerinde binlerce Filistinli, İsrail'in Gazze saldırılarına tepki için gösteri düzenledi.
Batı Şeria'nın Ramallah kentinde bir araya gelen Filistinliler, İsrail saldırılarını ve gazetecilerin hedef alınmasını kınayan dövizler taşıdı.

Gazetecilerin, sivil toplum kuruluşlarının ve milletvekillerinin de katıldığı gösteride konuşan Gazeteciler Sendikası Başkanı Abdunnasır en-Neccar, gazetecilerin İsrail saldırılarını dünyaya duyurma konusundaki ısrarına dikkati çekerek, “İsrail, Filistin halkının sesi olan gazetecileri ve basın yayın organlarını susturmaya çalışıyor” dedi.

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu ve insan hakları örgütleriyle görüştüğünü, kendilerinden gazetecileri hedef alan İsrail'e karşı kararlı duruş sergilemelerini istediğini belirten Neccar, “Sendikanın elinde İsrail'i suçlayan kesin delil var. Ayrıca Arap Gazeteciler Birliği'nden bir heyet, gazetecilerin durumunu incelemek üzere Gazze'yi ziyaret edecek” diye konuştu.

İsrail uçaklarının Gazze şeridine yönelik düzenlediği saldırılarda Gazetecilerin büroları, Arap ve yabancı uydu kanalları, yerel ve uluslararası basın yayın organları hedef alınmış, bazı gazeteciler yaralanmıştı.

‘İSRAİL YENİ BİR KATLİAM HAZIRLIĞINDA”
Hamas Hareketi'nin Lübnan sorumlusu Ali Bereke, “İsrail'in yeni bir katliam hazırlığında olduğunu” ileri sürdü.
Bereke, yaptığı basın açıklamasında, İsrail'in yeni bir katliam hazırlığında olduğunu belirterek, “Siyonist düşman, seçim kampanyalarına Filistinlilerin kanını bulaştırdı” dedi.

Bereke, “Hamas'ın askeri gücünü denemeye çalışan İsrail, gördüğü güç karşısında sürpriz yaşadı” diyerek, Binyamin Netanyahu'ya, “Gazze'ye kara harekâtı fikrinden vazgeç. Çünkü bu piknik olmayacak” şeklinde seslendi.

Gazetecilerin ateşkes ile ilgili sorusunu, ”Ateşkesi karşılıksız olarak kabul etmeyeceğiz” şeklinde cevaplayan Bereke, şöyle devam etti:
“Hamas, İslami Cihad Örgütü ile koordineli bir şekilde ateşkes uygulayabilir. Ne Mısır'da ne de Arap Birliği'nde ateşkes kararı alınabilir. Üzerimizde bir Arap baskısı olmasını da istemiyoruz. Üst düzey yetkililerimize yönelik suikastların bir an önce sonlandırılmasını istiyoruz.”
Mısır'ın, Gazze'ye ve Hamas'a verdiği destekten övgüyle söz eden Bereke, direnişten hiç bir zaman vazgeçmeyeceklerini kaydetti.

MERKEL, NETANYAHU VE MURSİ İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ
Almanya Başbakanı Angela Merkel'in İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile ayrı ayrı telefonda görüştüğü bildirildi.

Hükümet sözcüsü Georg Streiter, yaptığı açıklamada, Merkel'in önce Netanyahu ile görüştüğünü ve görüşmede Merkel'in İsrail'in kendini savunma hakkına destek verdiğini ifade etti.

Merkel'in Netanyahu ile daha fazla kan akmaması için bir an önce ateşkesin sağlanması konusunda mutabık oldukları belirtildi.

Angela Merkel'in, Mısır Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmede ise Mursi'yi, arabuluculuk görevi üstlenmesi konusunda kendisini teşvik ettiği ifade edildi.

Merkel'in ayrıca Mısır'da meydana gelen ve çok sayıda çocuğun öldüğü trafik kazası sebebiyle Mursi'ye başsağlığı dilediği bildirildi.

HAMAS İSRAİL’E 3 FÜZE ATTI
Hamas, İsrail'in güneyindeki Ofakim kentine füze atması sonucu 2 İsrailli ağır yaralandı.

Sirenlerin çalmaya başladığı şehir, Hamas'ın askeri kanadı İzzettin Kassam Tugayları'nın attığı 3 füzesine hedef oldu. Füzelerden ikisinin düştüğü yer belirlenemezken, füzelerden birinin araca isabet etti. Araçtaki 2 İsrailli ağır yaralandı. (aa)