İsrail Nusra militanlarını tedavi etmekten vaz mı geçiyor?

İsrail Nusra militanlarını tedavi etmekten vaz mı geçiyor?
İsrail Nusra militanlarını tedavi etmekten vaz mı geçiyor?
İsrail'in, Nusra Cephesi militanlarını Suriye sınırından alıp İsrail'deki hastanelerde tedavi etme politikasından vazgeçtiği öne sürüldü.

RADİKAL – İsrail’in, El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi militanlarını tedavi etme uygulamasının sona erdiği iddia edildi. İsrail ordusu, Suriye sınırından Nusra militanlarını alıp hastanelerde tedavi görmelerini sağlıyordu.

Haaretz’e konuşan ismini vermek istemeyen üst düzey bir ordu yetkilisi, politika değişikliği kararının, geçen ay Dürzilerin, cihatçıları taşıyan bir ambulansın önünü keserek kontrol etmesi üzerine alındığını söyledi. Kararın yaklaşık altı ay önce alındığını belirten yetkili, yaralanan militanların İsrail’e “sızdığını” ve İsrail ordusunun bu kişileri yeteri kadar araştırmadığını öne sürdü. Yetkili, “İsrail Nusra militanlarına para veya silah vermedi. Tedavi görmek için sızan insanlar oldu. Bu bir buçuk ay önce sona erdi ve daha da olmadı” ifadesini kullandı.

İsrail Suriye'de yaralanan 1600 militanı tedavi etti

İLK YARDIMA DEVAM

Yetkili, Suriye-İsrail sınırında yaralanan herhangi bir kişinin İsrail ordusu tarafından ilk yardım göreceğini, ancak kapsamlı tedavi için İsrail topraklarına alınmayacağını iddia etti.

Geçen yılın sonlarından bu yana İsrail’in Suriye’deki cihatçıları sınırdan alıp tedavi ettiği ve işbirliği yaptığı yönünde haberler basında yer buluyor. İsrail ise yalnızca ‘ılımlı muhalifleri’ tedavi ettiğini iddia ediyor. Haziran’da Nusra Cephesi’nin Suriye’de onlarca Dürzi’yi katletmesinin ardından, İsrail’de hükümete tepki artmıştı.

Nusra Cephesi'nden Dürzi katliamı

İsrail ’de Dürzilerin yaşadığı Hurfeiş köyü sakinleri, Nusra militanlarını taşıdığından şüphelendikleri bir ambulansı durdurup kontrol etmeye çalışmış ve olayın ardından beş Dürzi tutuklanmıştı.

Ambulansa 'Nusra militanı taşıyor mu' kontrolü

İsrail'de ambulansı durduran Dürziler tutuklandı

Robert Fisk: ABD'nin Nusra'ya desteğinin kanıtları var