İsrail polisi Mescid-i Aksa'da ateş açtı

İsrail polisi Mescid-i Aksa'da ateş açtı
İsrail polisi Mescid-i Aksa'da ateş açtı
İsrail polisinin Mescid-i Aksa'da ateş açması sonucu yaralananların olduğu ve Filistinli kadınların da darp edildiği bildirildi.

RADİKAL - Kudüs'te Mescid-i Aksa avlusuna giren bir grup İsrail polisinin, murabıtlara (gönüllüler) açtığı ateşte yaralananların olduğu bildirildi. Yahudi yerleşimciler, Süleyman Mabedi'nin yıkılışının anıldığı "Tişa BeAv" adı verilen matem günü dolayısıyla sabah saatlerinde İsrail polisi korumasında Aksa'ya girdi. İsrail polisinin, tepki gösteren Filistinlilere müdahalesi sırasında çıkan arbedede çok sayıda kişi yaralandı. Olaylar sırasında bazı Filistinliler de gözaltına alındı.

Görgü tanıkları, en az 30 kişilik bir Yahudi yerleşimci grubunun İsrail polisinin gözetiminde Mescid-i Aksa Külliyesi'ne girerek avluda tur atmasına tepki gösteren murabıtlar ile polis arasında arbede çıktığını belirtti. Bu esnada polisin Filistinlilere ateş açtığı ve göz yaşartıcı gaz kullandığı ve bazı kişileri gözaltına aldığı ifade edildi. İsrail polisinin, olayda yaralananların tedavisine izin vermediği kaydedildi. Baskın sırasında İsrail polisinin Mescid-i Aksa'nın ana kapısını söktüğü, olaylar esnasında yangın söndürme sisteminin bozularak devreye girdiği ve suyun caminin halılarına kadar ulaştığı aktarıldı.

KADINLARI DA DARP ETTİLER

Filistin Vakıflar Bakanlığı yöneticilerinden Rıdvan Amr, yaptığı açıklamada, Aksa muhafızlarının İsrail polisleri tarafından ağır şekilde darp edildiğini vurgulayarak, "İsrail polisi, Aksa muhafızlarına görülmemiş şekilde vahşice saldırdı" dedi. Aksa içerisinde görev yapan gazeteci Leva Ebu Rumeyle, İsrail polisinin Mescid-i Aksa'daki kadın murabıtları (gönüllüler) da darp ettiğini, kendisinin de görüntü almak isterken tartaklandığını söyledi. 

İsrail Nusra militanlarını tedavi etmekten vaz mı geçiyor?

TARIM BAKANI DA VARDI

Mescid-i Aksa Müdürü Ömer Kesvani, yaptığı açıklamada, "Mescid-i Aksa'ya girişlerini engellemeye çalıştığımız sırada İsrail polisi beni ve Aksa muhafızlarını coplarla darp etti. Polisin saldırısı sonucu benle birlikte bazı muhafızlar da yaralandı" dedi. İsrail polisi korumasında Yahudi yerleşimcilerin gruplar halinde Aksa'ya girdiğini kaydeden Kesvani, Mescid-i Aksa Külliyesi'ne giren yaklaşık 120 kişilik grubun içinde İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel'in de buluduğunu ifade etti.

FKÖ'DEN ÇAĞRI

Öte yandan, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Üyesi Vasıl Ebu Yusuf, İsrail polisi ve Yahudi yerleşimcilerin Aksa'ya girmesini "tehlikeli bir ihlal" olarak nitelendirerek, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı'nı Aksa'yı korumak amacıyla somut adımlar atmaya çağırdı.

'Erdoğan Mavi Marmara'dan sonra İsrail'le gizli görüşme istedi' iddiası

RİVLİN'DEN KINAMA

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Mescid-i Aksa'ya giren Yahudi yerleşimcileri protesto eden Filistinlileri "terörist" olarak niteledi.

Rivlin yaptığı yazılı açıklamada, " Bugün Tişa BeAv orucuyla Süleyman Mabedi'nin yıkılışının yasını tutuyoruz. (Mescid-i Aksa avlusunda) ibadet edenlere (Yahudilere) yönelik bugün işlenen terör ve şiddet eylemleri kesin bir dille kınanmalıdır. Bu şekildeki nefret eylemleri tolere edilemez ve Yahudilerin bu mübarek mekanda ibadet etmelerini önlemeye yönelik hiçbir müdahaleye müsamaha göstermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor. Yahudiler, içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu inancıyla bu alanda kazı çalışmaları yapıyor. (AA) 

'Türkiye ile müzakere ediyoruz'