İsrail polisi Mescid'i Aksa'nın çatısına çıktı

İsrail polisi Mescid'i Aksa'nın çatısına çıktı
İsrail polisi Mescid'i Aksa'nın çatısına çıktı
İsrail polisinin Mescid-i Aksa'nın kapısına kadar gelerek çatısına çıktığı bildirildi. Aksa'nın avlusunda çatışma çıktı.

RADİKAL - İsrail polisinin  sabah saatlerinde Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdiği ve cemaatten dışarı çıkmasını istediği bildirildi. Mescid-i Aksa'nın avlusuna giren İsrail polisine tepki gösteren Filistinlilere ses bombası ve plastik mermilerle müdahale ettiği belirtildi.

Sabah saatlerinde Aksa'nın avlusuna giren İsrail polisi cemaatten dışarı çıkmasını istedi. Dışarı çıkmayı reddeden Filistinli gençler, Mescid-i Aksa'nın içerisine girerek uygulamaya tepki gösterdi. Bunun üzerine ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermilerle cemaate müdahale eden İsrail polisi, Aksa'nın kapısına kadar gelerek çatısına çıktı.

'Sara Netanyahu aşçı dövdü'

Güvenlik gerekçesiyle ismini vermek istemeyen Aksa muhafızı, "İsrail polisinin müdahale sonucu tüm Müslümanları Aksa'nın dışına çıkardığı, Yahudi yerleşimcilerle turistlerin ise avluya alındığını" bildirdi. İsrail polisinden konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Yahudilerin "Sukot" bayramına denk gelen çatışmaların, hafta boyunca sürmesinden endişe ediliyor.

İsrail askerleri gazetecilere saldırdı

AKSA'YA GİRİŞE 50 YAŞ SINIRI

Öte yandan İsrail'in, 50 yaş altındaki Müslümanların Mescid-i Aksa'ya girmesini yasakladığı bildirilmişti. İsrail polisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, "dün akşamdan başlamak üzere 50 yaş altındaki Müslüman erkeklerin Aksa'ya girişlerinin yasaklandığı, bu durumun ikinci bir emre kadar devam edeceği" belirtildi. Açıklamada, bu kararın Filistinli gençlerin Aksa'da İsrail polisine taş atması sonucu alındığı savunulmuştu.

Dün sabah Mescid-i Aksa'ya giren İsrail askerleriyle Filistinliler arasında kısa süreli arbede yaşanmıştı. (AA)

İsrail'den Suriye'ye hava saldırısı

Mescid-i Aksa'ya girişe 40 yaş sınırı!