İsrail saldırısına Rusya'dan sert tepki

İsrail saldırısına Rusya'dan sert tepki
İsrail saldırısına Rusya'dan sert tepki
Lübnan hava sahasını ihlal ederek Suriye'yi vuran İsrail'in, saldırıyı gerçekleştirmeden önce ABD'ye haber verdiği ortaya çıkınca Rusya çok sert tepki gösterdi.

New York Times gazetesi, İsrail'in Suriye 'de uçaksavar silahları taşıyan bir araç konvoyunu vurmadan önce Washington'a haber verdiğini duyurdu.

İsmi belirtilmeyen bir ABD 'li yetkili, İsrail'in kuzeydeki en tehlikeli düşmanı olarak gördüğü Hizbullah'ın Suriye'deki kaostan faydalanarak, kimyasal silahlar başta olmak üzere, diğer silahlara ulaşmasına izin vermeyeceğini bu saldırıyla bir kez daha ortaya koyduğu vurgulandı.

Saldırı Suriye tarafından da doğrulandı. Suriye, dün İsrail jetlerinin Suriye’yi vurduğu yönündeki haberlerin ardından saldırıyı doğrulayarak ‘İsrail uçakları Şam banliyölerinde bir araştırma merkezini vurdu’ açıklaması yaptı. Şam, olayda iki kişinin yaşamını yitirdiğini ve bazı kişilerin de yaralandığını duyurdu.

RUSYA: KABUL EDİLEMEZ
Yaşana bu gelişmeler Rusya tarafından sert tepkiyle karşılandı. Şam yakınlarında bir araştırma merkezine İsrail Hava Kuvvetleri’nin saldırı gerçekleştirdiği yönündeki haberlerden endişe duyduklarını kaydeden Rus Dışişleri Bakanlığı, açıklamasında, “Eğer iddialar doğru ise bağımsız bir ülkeye yönelik bu saldırı, açıkça BM Anlaşması’nın ihlali anlamına gelir. Bunun arkasındaki gerekçe ne olursa olsun, kabul edilemez…” ifadelerini kullandı.

Suriye’de şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını ifade eden Bakanlık, 30 Haziran 2012’de sağlanan Cenevre Mutabakatı temelinde Pan-Suriye diyalogunun oluşturulmasını ve her türlü dış askeri müdahalenin engellenmesini bir kez daha istedi.

İsrail, Şam'ı bombaladı