İsrail Savunma Bakanı Yaalon: İran'la nükleer uzlaşma tarihi hata

İsrail Savunma Bakanı Yaalon: İran'la nükleer uzlaşma tarihi hata
İsrail Savunma Bakanı Yaalon: İran'la nükleer uzlaşma tarihi hata
İran ile nükleer müzakerelerde uzlaşmaya varılması hakkında konuşan İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon, "İran ile P5+1 ülkeleri arasında, İran'ın nükleer programı hakkında yapılan anlaşma tarihi bir hatadır" dedi.

KUDÜS – İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon,  İran ile P5+1 ülkeleri arasında, İran'ın nükleer programı hakkında yapılan anlaşmanın tarihi bir hata olduğunu söyledi.

İsrail Kanal 2 Televizyonu'na konuşan Yaalon, "İran ile P5+1 ülkeleri arasında, İran'ın nükleer programı hakkında yapılan anlaşma tarihi bir hatadır" dedi.

Yaalon, anlaşmanın, İran'ın üzerindeki engelleri kaldıracağını, dolayısıyla da teröre desteğe dönüşecek olan maddi gelirin de artmasına neden olacağını dile getirerek, İsrail'in devletleri, Tahran ile müzakere şartlarını şiddetlendirmeleri konusunda ikna etmeye çalıştığını aktardı.

İran'ın 'Lozan'ı: Anlaşma hakkında her şey!

Amerika ile İsrail arasında İran'ın nükleer programı konusunda anlaşmazlık olduğunu dile getiren Yaalon, "İsrail için ABD -İsrail ilişkisi önemli. Bu nedenle, mevcut güvenlik ilişkileri güçlü ve işler çok iyi yürüyor" dedi.

İran ile P5+1 ülkeleri arasında İsviçre'nin Lozan kentinde perşembe günü yapılan nükleer müzakerelerde uzlaşıya varılmıştı.

İran: Anlaşmaya uyulmazsa nükleer programa döneriz

İran ile P5+1 ülkeleri arasında varılan uzlaşının ardından açıklanan bildiriye göre, İran 10 yıl boyunca uranyum zenginleştirmede kullanılan santrifüjlerinin üçte ikisinden fazlasını azaltacak.

İran'ın mevcut santrifüj sayısı yaklaşık 19 bin. İran, bu sayıyı 6 bin 104'e indirecek ve bu santrifüjler birinci jenerasyon olacak. Bu sayının da sadece 5 bin 60'ı uranyum zenginleştirmede kullanılabilecek.

Obama'dan İsrail'e: Her zaman yanınızdayız

İran'ın mevcut düşük seviyede zenginleştirilmiş uranyum stokunun üçte ikisi ülke dışına çıkarılacak. İran, en az 15 yıl yüzde 3,67'den fazla uranyum zenginleştiremeyecek.

İran'ın nükleer programı 10 yıl boyunca gözetim altında olacak ve fazla santrifüjler ve uranyum zenginleştirme altyapısı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun gözetiminde bir yerde tutulacak.

Fordo nükleer tesisi fizik ve teknoloji merkezine dönüştürülecek ve İran'ın Natanz dışında başka bir uranyum zenginleştirme tesisi kalmayacak.

Avrupa Birliği ve ABD ise İran nükleer programı ile ilgili bütün adımları attığı zaman İran'a uygulanan yaptırımları kaldıracak. Ancak, İran anlaşmaya sadık kalmazsa yaptırımlara tekrar maruz kalacak.

(AA)

İranlı sözcüden Erdoğan'a sert sözler