'İsrail Sudan'ı vurdu' iddiası

'İsrail Sudan'ı vurdu' iddiası
'İsrail Sudan'ı vurdu' iddiası
Daha önce birkaç kez Sudan'a hava saldırısı düzenleyen İsrail'in bir kez daha ülkedeki bir silah deposunu vurduğu öne sürüldü.

RADİKAL - Sudan, Salı gecesi bir kez daha Nil Nehri kenarında bulunan Omdurman’daki bir silah tesisinde gerçekleşen “gizemli” patlamalara tanık oldu. Londra merkezli El Arabi gazetesi, patlamaların İsrail uçaklarının bombardımanı sonucu gerçekleştiği iddiasını ortaya attı.

Görgü tanıkları ve Sudan askeri kaynaklarına dayandırılan iddiaya göre, tesisler yabancı savaş uçakları tarafından bombalandı. Görgü tanıkları başkent Hartum’un oldukça yakınında bulunan tesislerin üzerinde uçan savaş uçakları gördüklerini aktarırken, ismi açıklanmayan bir Sudan askeri yetkilisi de tesislerin yabancı uçaklar tarafından bombalandığını söyledi.

İsrail'in BM okullarına saldırılarında 44 Filistinli öldü

'HAMAS'A GİDİYOR' İDDİASIYLA VURMUŞTU

İsrail ordusu henüz iddiayla ilgili bir açıklama yapmadı. Ancak İsrail Temmuz 2014’te aynı bölgede bir mühimmat deposunu, depodaki silahların Hamas’a gideceği iddiasıyla vurmuştu. İsrail Ekim 2012’de de Hartum’da bulunan Yermük silah fabrikasındaki “gizemli” bir patlamadan sorumlu tutulmuştu. İsrail fabrikadaki silahların yine Hamas’a gideceğini iddia ediyordu. Mart 2009’da da Sudan’daki bir askeri konvoyun vurulmasından İsrail sorumlu tutulmuştu. İsrail ordu kaynakları konvoyun Gazze’ye İran yapımı füzeler taşıdığını iddia etmişti. (Sol) 

IŞİD: Hamas, Yahudi işgalcilerden daha kötü

Netanyahu: Irkçılık karşısında tek vücut olmalıyız

İsrail askerleri konuştu: Gazze'de her gördüğümüze ateş açma emri verdiler