İsrail, Suriye'de 50 Rus füzesini imha etti

İsrail, Suriye'de 50 Rus füzesini imha etti
İsrail, Suriye'de 50 Rus füzesini imha etti

Özgür Suriye Ordusu ile Kaide bağlantılı gruplar arasındaki çatışmalar giderek artıyor.

İsrail’in 5 Temmuz’da Suriye ’yi yine vurduğu ortaya çıktı. Sunday Times’a göre İsrail, Lazkiye kıyısındaki bir silah deposunu vurdu. ABD ile koordinasyon içinde düzenlenen saldırıda Rusya’dan yeni gelen yaklaşık Yakhont P-800 tipi 50 gemi savar füze imha edildi. Saldırı Alman yapımı denizaltılarla gerçekleştirildi.
CNN Cuma günü Amerikalı yetkililerin İsrail’in Suriye’ye bir hava saldırısını düzenlediğini duyurmuştu.ÖSO Yüksek Askeri Konsey sözcüsü Kasım Saadeddin de Lazkiye limanı yakınındaki Safira’nın hedef alındığını açıkladı. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu dün CBS’e demecinde saldırıyı teyit ya da inkardan kaçınarak “İsrail tehlikeli silahların Hİzbullah ya da diğer terör örgütlerine transferine izin vermeyecektir” demekle yetindi. İsrail daha önce biri başkent Şam yakınlarında bir araştırma tesisi olmak üzere 3 hedefi vurmuştu.
Bu arada Suriye ordusunun operasyonları yoğunlaşırken Kaide ile bağlantılı ‘Irak ve Suriye İslam Devleti’ (ISİD) adlı örgütün Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanlarından Kemal Hammami’yi öldürmesinin ardından 2 grup savaşa tutuştu.

ÖSO-Kaide savaşı
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre İdlib’e bağlı Ras el Husn’da önceki gün ISİD milisleri, ÖSO’nun silah deposunu ele geçirmeye kalkıştı. Bunun üzerine çatışma çıktı. Geçen hafta İdlib’te iki grup arasında yaşanan çatışmada onlarca ÖSO üyesi öldürülmüş, bir ÖSO komutanının da başı kesilmişti. Bu arada Lazkiye iye Halep arasındaki yolu kontrolü altına almaşa çalışan ordu güçleri ile ÖSO arasında şiddetli çatışmaların olduğu bildirildi. Dün farklı kentlerdeki çatışmalarda da toplam 42 kişinin öldüğü belirtildi. Suriye Ulusal Koalisyonu ise Şam’ın Kabun bölgesinde ordunun bir mescitte 200 muhalifi alıkoyduğunu belirtip BM’den yardım istedi.