'İsrail Suriye'de konvoy bombaladı'

'İsrail Suriye'de konvoy bombaladı'
'İsrail Suriye'de konvoy bombaladı'
İsrail'in Suriye'de bir silah konvoyunu bombaladığı iddia edildi.

Radikal.com.tr - Lübnanlı yetkililer son 24 saat içinde İsrail hava kuvvetlerine ait 12 savaş uçağının Lübnan’ın güneyinde sortiler yaparak hava sahasını ihlal ettiğini açıkladı. Açıklamadan kısa bir süre sonra İsrail jetlerinin Suriye-Lübnan sınırının Suriye tarafında bir hedefi vurduğu yönünde iddialar ortaya atıldı. Söz konusu hedefin Suriye'den gelen bir silah konvoyu olduğu iddia ediliyor. Hürriyet'in haberine göre, Lübnan ordusundan yapılan açıklamada sortilerin sonuncusunun yerel saatle bugün sabaha karşı 02.00’de gerçekleştirildiği belirtildi.
Dört savaş uçağının ülkenin güneyindeki Nakura kasabasının üzerinden uçtuğu ve Lübnan hava sahasından ayrıldığı belirtildi.
Dün de sekiz savaş uçağı tarafından benzer uçuşlar gerçekleştirildiği ifade edildi.

"BİR HEDEF VURULDU"

İsrail’den konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmedi. Ancak Batılı bir diplomat ve güvenlik kaynağı, İsrail güçlerinin dün gece Suriye-Lübnan sınırının Suriye tarafında bir hedefi vurduğunu öne sürdü. Adlarının açıklanmasını istemeyen kaynaklar vurulan hedefin ne olduğu ya da saldırının tam yeri konusunda bir açıklama yapmadı.
İsrail Başbakan Yardımcısı Silvan Şalom, hafta sonu yaptığı açıklamada, Suriye’nin kimyasal silahları üzerindeki kontrolünün zayıfladığı yönündeki her türlü işaretin İsrail’in müdahalesine neden olabileceğini söylemişti.