İsrail Suriye'yi ikinci kez ve doğrudan vurdu

İsrail Suriye'yi ikinci kez ve doğrudan vurdu
İsrail Suriye'yi ikinci kez ve doğrudan vurdu
Suriye'ye önceki gün 39 yıl sonra ilk kez uyarı ateşi açan İsrail dün misillemeye devam etti. Ordu bazı hedeflerin doğrudan vurulduğunu açıkladı.

Suriye ’deki çatışmalar sırasında, işgal altındaki Golan Tepeleri’ne top mermisi düşmesi üzerine İsrail iki gün içinde ikinci kez Suriye’yi vurdu. 1973’ten beri ilk kez önceki gün Suriye’ye uyarı ateşi açan İsrail ordusu, ‘saldırganlığa anında yanıt verileceği’ uyarısının ‘devamını’ dün ülkedeki bazı hedefleri doğrudan vurarak getirdi. İsrail ordusundan bir yetkili, dün Suriye’ye ait bir seyyar topçunun tankla ‘doğrudan vurulduğunu’ açıkladı. Bu arada ÖSO da, İsrail’in Suriye askerlerini kurtarmayı hedeflediğini iddia etti. ÖSO açıklamasında, “Golan’da bir grup Esad askerini kuşatıp teslim olmaları için görüştüğümüz sırada İsrail, onları kurtarmak ve kuşatmayı çözmek için ÖSO’yu hedef aldı” denildi.

‘Batı silah sözünü tutmalı’
Öte yandan Doha’da Muaz el-Hatib başkanlığında, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) adıyla birleşen muhalifler, Batı’ya yardım ve özellikle silah temini çağrısı yaptı. Hatib ilk olarak dün Katar Başbakanı Hamad Cabir El Sani eşliğinde Arap Birliği nezdinde tanınmak için Genel Sekreter Nebil el-Arabi ile görüşmek üzere Kahire’ye gitti. Libya örneğindeki gibi diplomatik tanınma hedefleyen Hatib’in en önemli gündemi silah yardımıydı. Hatib, “Artık uluslararası toplumun destek taahhütlerini onurlandırma zamanı geldi. Birleşik muhalif cephe bulunmadığı bahanesi kalmadığına göre artık sözler tutulmalı” derken, ‘SMDK’ya silah temini’ sözü verildiğini belirtip “Bazı dostlarımız bize yardım edecek ama isimlerini veremem” diye konuştu. Bazı muhalif liderler de Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin, en azından savaş uçakları ve hava saldırılarına karşı kendilerini savunmaları için isyancılara yardım edeceğine dair ‘sağlam ve güvenilir taahhütler verdiğini’ söyledi.