'İsrail Suriye'yi vurdu'

'İsrail Suriye'yi vurdu'
'İsrail Suriye'yi vurdu'
Suriye'ye hava akını düzenleyen İsrail'in Hizbullah'a füze nakleden konvoyu hedeflediği iddia edildi. Obama "Suriye'ye asker yollama senaryosu yok" dedi.

BEYRUT - Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı tartışmaları sürerken, İsrail’in ocak ayından sonra ikinci defa ‘Hizbullah’a silah taşıdığını öne sürdüğü bir askeri konvoyu bombaladığı’ iddia edildi. CNN’e konuşan ABD ’li yetkililerce basına aktarılan saldırı, daha sonra adarlı açıklanmayan İsrail kaynakları tarafından da doğrulandı. APajansına konuşan İsrailli yetkililer, Hizbullah’a kimyasal silahlar olmasa da ‘oyunu tersine çevirebilecek’ nitelikteki konvansiyonel olmayan silahlar sevk edildiğini savundu. Yetkililer, karadan karaya füzeleri taşıyan askeri konvoyun hedeflendiği saldırının İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun güvenlik kabinesiyle perşembe günü yaptığı gizli toplantıda kararlaştırılıp cuma sabahı gerçekleştirildiği bilgisini verdi. Ancak yetkililer, saldırının yeri hakkında bilgi vermemeyi tercih etti. Ayrıca İsrail savaş uçaklarının saldırıyı gerçekleştirmek için Suriye hava sahasına girip girmediği de açıklanmadı.
CNN’in haberinde ABD’li yetkililer İsrail jetlerinin Suriye hava sahasına girmediğini tahmin ettiklerini söyledi. CNN’in haberinde perşembeyi cumaya bağlayan sabah saatlerinde düzenlenen saldırıda, İsrail uçaklarının vurduğu hedefin bir kimyasal silah tesisi değil bir silah deposu olduğunun düşünüldüğü ancak depoda ne olduğunun bilinmediği belirtilmişti.
Bu arada önceki gün Lübnan ordusu İsrail jetlerinin hava sahasında uçuş yaptığını açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, İsrail’i uluslararası hukuku ihlal etmekle eleştirmişti. Ancak ordu ve Süleyman’ın açıklamalarında Suriye’ye karşı bir saldırıdan bahsedilmemişti.
Nitekim Suriye’nin BM Büyükelçisi Beşar Caferi de ‘herhangi bir saldırıdan haberdar olmadığını’ açıkladı. Beyaz Saray ise iddianın İsrail hükümeti tarafından yanıtlanması gerektiği yorumuyla yetinirken, Pentagon hiçbir açıklama yapmadı.
İsrail, ocakta da Hizbullah’a silah taşıdığını iddia ettiği bir askeri konvoyu bombalarken, çarşamba günü Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, “Suriye, topraklarının ABD, İsrail ve tekfirci grupların eline düşmesine izin vermeyecek gerçek dostlara sahip” açıklaması yapmıştı. Bu, Nasrallah’ın Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a destek verdiğini doğrulayan ilk beyanatı olarak değerlendirilmişti.

‘Sistematik kullanım’
Bu arada ABD Başkanı Barack Obama da, ‘Suriye’de rejimin sistematik biçimde kimyasal silah kullandığının doğrulanması gerektiğini’ yineledi. Kosta Rika ziyaretindeki basın toplantısında konuya dair sorularla karşılaşan Obama’nın ‘sistematik kullanım’ vurgusu yapması dikkat çekti. ‘Kimyasal kanıt’ bulmaları durumunda bunu, uluslararası toplumla paylaşacaklarını belirten Obama, kanıt elde ettikten sonra ABD’nin tavrının ne olacağının sorulması üzerine ise ‘Suriye’ye ABD askeri gönderilmesini içeren bir senaryo öngörmediğini’ söyledi. Obama, bu durumun ne Suriye ne de ABD açısından iyi olacağını ve bölgedeki diğer liderlerin de bu görüşü paylaştığını vurguladı.