İsrail, Suriye'yi yine vurdu

İsrail, Suriye'yi yine vurdu
İsrail, Suriye'yi yine vurdu

Netanyahu güvenlik toplantısı yaptıktan sonra Çin gezisine çıktı.

İsrail uçakları önceki gece Suriye'de en az 3 yeri vurdu. İsrail "Hedef Hizbullah'ın silahları" derken Şam, misilleme tehdidi savurdu.

İsrail cuma günü Suriye’ye yönelik saldırısının ardından önceki gece başkent Şam yakınında Cemraya bilimsel araştırma merkezi ve askeri tesisleri vurdu. Patlamaların ardından Kasyun Dağı’ndan alevler yükselirken Şam’da evler sarsıldı. İsrailli yetkililer saldırının hedefinde İran’ın Hizbullah’a gönderdiği Fetih 110 füzelerinin olduğunu iddia etti. İsrail ocakta da Hizbullah’a SA-17 füzeleri taşınıyor diye aynı tesisi vurmuştu. Russia Today (RT) televizyonuna konuşan Suriyeli bir kaynak gece saat 1.40’ta Golan üzerinden giren uçaklarla yapılan hava saldırısında Cemraya’daki araştırma merkezinin yanı sıra Cumhuriyet Muhafızları’nın 14. ve 105. tugayları ile 14. tümene bağlı mühimmat deposunun hedef alındığını kaydetti. El Hakika ajansı ise vurulan yerlerden birinin Scud füzelerinin saklandığı depo olduğunu kaydetti. Hizbullah’ın kanalı Manar ise araştırma tesisinin değil askeri kışlalar, silah deposu ve hava savunma sisteminin hedef alındığını belirtti. Manar ayrıca Suriye Hava Kuvvetleri’nin bir İsrail savaş uçağını düşürdüğünü öne sürdü. Başka bir kaynak iki İsrailli pilotun ele geçirildiğini öne sürdü. Kayıplar konusunda açıklama yapılmazken RT, 300 askerin öldüğü ya da yaralandığını belirtti. Suriyeli gazeteci Abdullah Mavazini hafif deprem etkisi yapan saldırı anını “Patlama olduğunda bütün evler sarsıldı. Her yer toz duman. Toplama sesleri bütün Şam’da duyuldu. Herkes korku içinde” diye aktardı. Suriye Devlet Televizyonu “İsrail’in yeni saldırısı ordunun ağır darbeler vurduğu terörist gruplara nefes aldırma amacı taşıyor” yorumunu yaptı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, saldırının savaş ilanı olduğunu belirtip kendilerinin belirlediği zaman ve yöntemle misillemede bulunacaklarını açıkladı. BM’ye gönderilen şikayet mektubunda ise “Saldırı, Kaide bağlantılı terörist gruplarla İsrail arasındaki ittifakı temsil ediyor” denildi.

İsrail sessiz
İsrailli yetkililer saldırıları teyit ederken hükümet sessiz kalma politikasını sürdürüyor. Ordu sözcüsü “Bu tür haberlere yanıt vermiyoruz” derken Başbakan Benyamin Netanyahu geçen yıl ölen babası tarihçi Benzion’a atfen “Babam bana en büyük sorumluluğun İsrail’in güvenliğini temin etmek olduğunu öğretti” demekle yetindi. Güvenlik toplantısının ardından Netanyahu birkaç saat rotar olsa da 5 günlük Çin gezisini erteleme gereği duymadı. İsrail ordusu saldırıların ardından iki Demir Kubbe bataryasını kuzey sınırlarına konuşlandırdı.