İsrail: Türkiye aktivistelerin İsrail'e uçmalarını engelledi

İsrail: Türkiye aktivistelerin İsrail'e uçmalarını engelledi
İsrail: Türkiye aktivistelerin İsrail'e uçmalarını engelledi
İsrailli Yedioth Ahronoth gazetesi, "Filistin'e Hoşgeldin" kampanyasının düzenleyicilerinin "Türk otoritelerin, Filistin yanlısı aktivistlerin İsrail'e yönelik uçaklara binmelerini engelledikleri"ni söylediklerini yazdı.

TEL AVİV – Filistin yanlısı aktivistin “Filistin’e Hoşgeldin” kampanyası çerçevesinde İsrail ’de Ben Gurion havaalanına inmeye başladığına dikkat çekilirken kampanyanın düzenleyicilerinin “Türk otoritelerin, Filistin yanlısı aktivistlerin İsrail’e yönelik uçaklara binmelerini engelledikleri”ni söyledikleri belirtiliyor.

Haaretz gazetesi yüzlerce aktivistin Batı Şeria’daki yerleşim inşaatını protesto etmek amacıyla bugün yapılacak eyleme katılmak üzere uçakla İsrail’e gelmeleri beklendiğine dikkat çekerken, 650 polisin konuşlandırıldığı Ben Gurion Havaalanı'na bugün inen, Paris’ten gelen dört aktivistin gözaltına alındığını kaydetti.

Gözaltına alınanlardan üçünün daha sonra serbest bırakılarak ülkeye giriş yapmalarına izin verilirken dördüncüsünün ise, sorgulanmak üzere gözaltında tutulduğu bildirilirken havaalanına da gelen bir Portekiz vatandaşı ile bir ABD vatandaşına ülkeye giriş yapmalarına izin verilmezken, sorgulandıkları da ifade edildi.

Yedioth Ahnoroth ise internet sitesinde “Filistin yanlısı kampanyanın düzenleyicileri, Türk otoritelerin, Filistin yanlısı aktivistlerinin İsrail’e yönelik uçaklara binmelerini engellediklerini söylediler” diye yazdı.

İSRAİL POLİSİ, HAVAALANINDA ALARMA GEÇTİ
İsrail polisi, İsrail'in Filistin topraklarını işgalini protesto etmek için düzenlenen "Filistin'e hoşgeldin" kampanyası çerçevesinde İsrail'e gelecek aktivistlere karşı uluslararası havaalanında alarma geçti.

İsrail polisi sözcüsü Micky Rosenfeld, yüzlerce polisin Tel Aviv'deki Ben Gurion havaalanına konuşlandırıldığını belirtti.

Sözcü, yüzlerce aktivistin geleceğinin tahmin edildiğini, ancak şu ana kadar gözaltına alınan olmadığını söyledi.

İsrail, Filistinlilere destek amacıyla İsrail'e gelenleri sınır dışı edeceğini açıklamıştı.

Bazı havayolu şirketlerinin, Filistinlilere destek amacıyla İsrail'e gitmeyi planlayan aktivistlerin rezervasyonlarını dün iptal ettiği bildirilmişti.

"Filistin'e Hoşgeldin" kampanyasının koordinatörlerinden Emire Musellem, Lufthansa, EasyJet ve Air France'ın en az 100 Filistin yanlısı aktivistin rezervasyonunu iptal ettiğini söylemişti.

"Filistin'e Hoşgeldin" projesi, İsrail'in Filistin topraklarını işgaline ve Filistin bölgelerine girişi nasıl kontrol altına aldığına dikkati çekmek istiyor.

Tel Aviv'deki Ben Gurion havaalanına inecek aktivistler, buradan Filistin'e geçmeyi planlıyor. (aa, anka)