İsrail ve İsveç arasında 'IKEA' diyalogu

İsrail ve İsveç arasında 'IKEA' diyalogu
İsrail ve İsveç arasında 'IKEA' diyalogu
Dün, İsveç'in Filistin'i tanıdığını açıklamasının ardından, İsrail Dışişleri Bakanlığı, Stockholm'deki büyükelçisini istişarelere çağırdı. İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ile İsveçli mevkidaşı Margot Wallström arasında ilginç bir IKEA diyalogu yaşandı.

RADİKAL – İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ve İsveçli mevkidaşı Margot Wallström arasında, İsveç’in Filistin’i tanımasının ardından ilginç bir diyalog yaşandı. Lieberman’ın İsveç Dışişleri’ni, İsveç merkezli mobilya firması IKEA üzerinden eleştirmesine Wallström’den yanıt geldi.

International Business Times’ın haberine göre, dün resmi Facebook sayfasında İsveç hükümetini, “İsveç hükümeti, Ortadoğu ’daki ilişkilerin IKEA’daki parçalar halinde satılıp sonradan birleştirilen mobilyalardan daha karmaşık olduğunu anlamalı ve daha hassas ve sorumlu davranmalı” sözleriyle eleştiren Liberman’a bugün Wallström yine bir IKEA referansıyla cevap verdi.

İsveç, Filistin'i tanıdı

'ONA BİR KUTU GÖNDERMEKTEN MUTLULUK DUYARIM'

CNN’e konuşan İsveç Dışişleri Bakanı, “Bence bu bir mizah göstergesi ve ona bir kutu IKEA mobilya göndermekten mutluluk duyarım. O da mobilyayı birleştirirken partner, işbirliği ve iyi bir kitapçığa ihtiyacı olduğunu görür. Eğer bunları aynı zamanda Ortadoğu’daki sorunlar için kullanmak istiyorsak bence biz bu elementlerin çoğuna sahibiz” dedi.

Türkiye 'de de şubeleri bulunan İsveç merkezli mobilya firması IKEA, evde monte edilebilen eşyalar satmasıyla biliniyor.

ABD'den Mescid-i Aksa açıklaması