İsrail ve Rum kesimi arasında kritik anlaşma

İsrail ve Rum kesimi arasında kritik anlaşma
İsrail ve Rum kesimi arasında kritik anlaşma
İsrail ve Güney Kıbrıs arasında arama-kurtarma alanında işbirliği protokolü imzalandı. İsrail'in Munhasır Ekonomik Bölgede koruma görevi alacağı iddialarına ise İsrail Başbakanı'ndan 'şimdilik' yalanlama geldi.

LEFKOŞA - Kıbrıs Rum kesimini ziyaret eden İsrail Başbakanı Netanyahu, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'la görüştü. Heyetler düzeyinde de devam eden görüşmede, iki taraf arasında arama-kurtarma alanında işbirliği protokolü imzalandı.

Görüşmelerden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Hristofyas ve Netanyahu, İsrail ve Güney Kıbrıs arasında enerji alanında işbirliği konusu ile Kıbrıs sorunu ve Ortadoğu 'daki sorunları ele aldıklarını belirtti.

Hristofyas, arama ve kurtarma alanında imzalanan işbirliği anlaşmasının, Güney Kıbrıs'la İsrail arasında “var olan mükemmel ilişkilerin kanıtı” olduğunu söyledi.

Sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi”nde ( MEB ) doğalgaz yataklarının tespit edildiğini anımsatan Hristofyas, Netanyahu ile görüşmesinde bölgenin enerji haritası konusunun ele alındığını belirtti.

Hristofyas, İsrail'le enerji alanında karşılıklı planlamalara ilişkin görüşmelerin devam ettiğini ve hedeflerinin her iki tarafın kaynaklarının en iyi şekilde değerlendirilmesi olduğunu ifade ederek, “Bu görüşmelerin, aramızda bir anlaşmanın imzalanmasına imkan sağlayacak şekilde ilerlemesini dilerim” dedi.

Türkiye 'nin, Rum yönetiminin ikinci tur hidrokarbon ihalesine çıkmasına tepkisiyle ilgili olarak Rum lideri, “Eğer Türkiye gerçekten açıkladığı gibi bölgede barışın ve istikrarın sağlanmasıyla ilgileniyorsa devletlerin egemenliğine ve uluslararası hukuka saygı göstermesi gerektiğini de anlamalıdır” ifadesini kullanarak, şu iddiada bulundu:

“Türkiye tehdit etmek yerine, kaynakların kullanımının her iki topluma da fayda sağlayabilmesi için Kıbrıs Türk lidere, Kıbrıs sorununun çözümü için iyi niyet ortaya koyma talimatı vermelidir.”

Netanyahu ile görüşmesinde Greentree zirvesi ve Kıbrıs sorunu hakkında da bilgi verdiğini belirten Hristofyas, “Kıbrıs'ı yeniden birleştirecek adil, kalıcı ve fonksiyonel bir çözüm bulunması için iyi niyet ve sabırla müzakere ettiklerini” görüşmede dile getirdiğini aktardı.

Hristofyas ayrıca Netanyahu'ya, Kıbrıs müzakerelerinde, “takvimler ve hakemliği kabul etmeyecekleri” bilgisini verdiğini söyleyerek, Ortadoğu'daki durum ve uluslararası ekonomik kriz konularını görüştüklerini de belirtti.

NETANYAHU: ÖNEMLİ İŞBİRLİĞİ PERSPEKTİFİ VAR
Netanyahu, Güney Kıbrıs ile ülkesi arasında, doğalgaz kaynaklarının değerlendirilmesi alanında önemli işbirliği perspektiflerinin bulunduğunu söyledi.

İsrail ve Güney Kıbrıs'ın ortak ilkeleri paylaştığını, iki taraf arasında turizmden bilime kadar pek çok alanda işbirliğinin mevcut olduğunu ifade ederek, şimdi bu işbirliği alanlarına enerjinin de dahil olduğunu belirtti.

Bu alanda işbirliğinin gerekli olduğunu ve “pek çok parselde araştırma ve işbirliği yapılmasının her seferinde tek bir parselde işbirliği yapılmasından çok daha fazla sonuç getireceğini” kaydeden Netanyahu, “bu büyüklükte işler için aynı büyüklükle ve bir tek değil, mümkün olduğunca çok ortakla işbirliği yapılmasının gerektiğini” söyledi.

Netanyahu, Kıbrıs konusunda ise dışarıdan empoze edilecek hiçbir çözümün sonuç getirmeyeceğini kaydetti.

İsrail'in, Rum tarafının MEB'deki güvenliği sağlama konusunda Güney Kıbrıs'a yardımcı olma niyeti olup olmadığının sorulması üzerine Netanyahu, Güney Kıbrıs'a ikili ilişkiler ve enerji alanındaki ekonomik ilişkileri ilerletmek amacıyla geldiğini, başka bir amacının bulunmadığını söyledi. (aa)