İsrail yerleşimine karşı Filistin "çadır köyü"

İsrail yerleşimine karşı Filistin "çadır köyü"
İsrail yerleşimine karşı Filistin "çadır köyü"
Filistinliler, İsrail'in her türlü baskısı ve ambargosuna rağmen Kudüs'ün kuzeyinde kurdukları Babül Kerame çadır köyünü terk etmiyor.

KUDÜS - İsrail 'in uluslar arası hululu hiçe sayarak yaptığı yeni yerleşim birimlerini protesto amacıyla Kudüs'ün kuzeyinde Filistinliler tarafından kurulan “Bab-ül Kerame” (Onur kapısı) çadır köyünün sakinleri İsrail'in her türlü baskı ve ambargosuna karşı direniyor.

Kudüs'ün kuzeyindeki Beyt İksa Köy Meclisi Başkanı Kemal Habbabe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çadır köy kurma projelerinin, İsrail'in ayrım duvarı inşa etmek üzere topraklarına el koymasını engellemek için atılmış bir adım olduğunu belirtti.

Habbabe, köyün Mescid-i Aksa'ya bakan kısmı üzerindeki tepeye ise bir mescid inşa ettiklerini söyledi.

Filistinli bir grup aktivist, İsrail'in 'E1' bölgesinde yasa dışı inşa edeceği 3 bin konutluk yerleşim birimini protesto etmek için, 11 Ocak'ta “Bab'üş Şems” adını verdikleri 30 çadırlık köy kurmuştu. Çadırlar, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun derhal boşaltılması yönündeki talimatı üzerine İsrail askerleri tarafından kaldırılmıştı.

Filistinliler, bu olayı ve İsrail'in yerleşim birimi politikasını protesto etmek amacıyla 18 Ocak Cuma günü Bab'ül Kerame adını verdikleri yeni bir çadır köy inşa etmişlerdi. (aa)


  ETİKETLER:

  İsrail

  ,

  Şems

  ,

  Netanyahu

  ,

  Köy

  ,

  Protesto

  ,

  bakan

  ,

  Karşı