İsrail'de beş partili koalisyon

İsrail'de beş partili koalisyon
İsrail'de beş partili koalisyon
İsrail Başbakanı ve Likud partisi lideri Binyamin Netanyahu, hükümeti kurması için tanınan sürenin bitimine birkaç saat kala koalisyonu oluşturmak için yeterli sandalyeye ulaştı ve Cumhurbaşkanı Rivlin'e gerekli olan 61 sandalyeye ulaştığını resmen bildirdi.

RADİKAL -  İsrail Başbakanı ve Likud partisi lideriBinyamin Netanyahu, Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’e hükümeti kurmak için gerekli olan 61 sandalyeye ulaştığını resmen bildirdi.  Netanyahu, hükümeti kurması için tanınan sürenin bitimine birkaç saat kala koalisyonu oluşturmak için yeterli sandalyeye ulaştı.

İsrail radyosu, Netanyahu'nun, daha önce anlaştığını açıkladığı 3 partinin ardından Yahudi Evi Partisi ile de anlaşmaya vardığını ve kendisine verilen sürenin dolmasına yaklaşık 2 saat kala hükümeti kurma çalışmalarını sonlandırdığını duyurdu. Böylece Netanyahu, Cumhurbaşkanı Rivlin tarafından koalisyonu kurmakla görevlendirilmesinin ardından yeni hükümeti oluşturmak için diğer partilerle yürüttüğü pazarlıkları 42’nci gününde sonlandırmış oldu.

İsrail askerleri konuştu: Gazze'de her gördüğümüze ateş açma emri verdiler

SİYASİ ÇALKANTI SİNYALİ

Buna göre, yeni hükümette yer alan partiler şunlar: Netanyahu liderliğindeki Likud ve Ekonomi Bakanı Naftali Benett liderliğindeki Yahudi Evi partisi, merkez sağ eğilimli Kulanu (Hepimiz) partisi ve dindar partiler olarak bilinen Birleşik Tora Yahudiliği ve Şas.

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman istifa etti

Öte yandan, İsrail’de hükümeti kurmak için gerekli olan milletvekili desteğinin 61 olması, yeni koalisyonun geleceği hakkında soru işaretlerini beraberinde getirdi. Netanyahu hükümetinin gerekli çoğunluğu tam sınırda yakalaması, yeni koalisyonun siyasi çalkantılara açık olacağı değerlendirmelerine sebep oldu. (AA)

'İsrail Sudan'ı vurdu' iddiası

Netanyahu: Irkçılık karşısında tek vücut olmalıyız