İsrail'de Filistinliler'e ayrı otobüs uygulaması

İsrail'de Filistinliler'e ayrı otobüs uygulaması
İsrail'de Filistinliler'e ayrı otobüs uygulaması
İsrail'de bazı hatlarda Yahudilerin bindiği otobüslere Filistinlilerin binmesi yasaklandı! Trans-Samaria güzargahında artık Filistinli ve İsrailli yolcular ayrı ayrı otobüslerle yolculuk yapacak.

Radikal.com.tr - İsrail'in Filistinlileri hedef alan yeni uygulaması, ABD 'de 50'li yıllarda ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nde 1948-1994 arasında siyahlara yönelik ırkçı uygulamaları hatırlattı. Batı Şeria'dan günübirlik çalışmak için İsrail'e gidecek Filistinliler bugünden itibaren, İsraillilerle aynı otobüste yolculuk yapamayacak.
İsrailli yerleşimcilerin, 'aynı otobüslerle yolculuk yaptıkları Filistinlilerin kendileri için risk oluşturduğu' gerekçesiyle otobüs işletmesi Akifim'e başvurması sonucu alındığı bildirilen karara göre şirket, Filistinliler için farklı bir güzergah ve otobüs tahsis etti. Buna göre Trans-Samaria güzargahında artık Filistinli ve İsrailli yolcular ayrı ayrı otobüslerle yolculuk yapacak.
İsrail Ulaştırma Bakanlığı, "ırkçı" otobüs seferlerini savundu: "Amaç İsrail'e giriş yapan Filistinlilere verilen hizmeti geliştirmek." Bakanlık bu uygulamanın Batı Şeria'dan İsrail merkezine çalışmak için giden Filistinli işçiler için düşünüldüğünü, onların daha rahat etmesinin amaçlandığını öne sürdü. İsrail Ulaştırma Bakanlığı tarafından hazırlanan broşürlerde köylerden şehir merkezlerine giden Filistinli işçilerin İsraillilerin kullandığı otobüslere binmeyeceği, kendileri için tahsis edilen araçları kullanmaları gerektiği ifade edildi. Ancak Filistinliler durumdan son derece rahatsız ve bunun bir ayrımcılık olduğunu dile getiriyor. Üstelik bu otobüslerde bilet fiyatları diğer otobüslere göre daha pahalı.

KİMLİK KONTROLÜ
İsrail'de yayınlanan muhafazakar Yedioth Ahranoth gazetesindeki habere göre konuyla ilgili konuşan bir İsrailli şoför, otobüse herhangi bir Filistinli bindiğinde ona inmesini ve gidip kendi otobüsüne binmesini söylediklerini aktardı. Şoför şu ifadelere yer verdi: "Bize Filistinlileri taşımama ya da onları otobüsten indirme talimatı verilmedi fakat bize söylenen şey şu ki önümüzdeki haftadan itibaren kontrol noktalarında kimlik kontrolleri olacak ve Filistinlilere kendi otobüslerine binmeleri söylenecek."
İsrail'in başlattığı ayrı otobüs uygulaması İsrailli bazı vatandaşları da kızdırdı. Bunun ırkçılık anlamına geldiğini ve şiddeti daha da körükleyeceğini belirten İsrailliler devletten kararın derhal geri çekilmesini talep ediyor. 

29 BİN İŞÇİ MAĞDUR

Filistinli işçiler de, İsrailli yerleşimcilerin kullandığı otobüslere binmemeleri için baskı gördüklerini açıkladı. Filistinliler, bazen kilometrelerce yürümek zorunda bırakıldıklarını ya da taksiyle evlerine dönmek zorunda kaldıklarını belirtiyor. Resmi rakamlara göre her gün 29 bin Filistinli işçi, günübirlik çalışmak için İsrail tarafına geçiyor.


ROSA PARKS KAZANMIŞTI
Filistinlilerin otobüslerinin ayrılması 1950'li yıllarda Amerika'da Afrika kökenli insanlara otobüslerde uygulanan ayrımcılığı akla getirdi. O dönemlerde ABD'de otobüslerin ön kısmı beyazlara ayrılmıştı ve Afrika kökenli ABD vatandaşlarının ön koltuklarda oturmaları yasaktı. Beyaz biri yer bulamayınca Afrika kökenlilerin kendisine yer vermesi zorunluydu. 1955'te Rosa Parks isimli siyah bir kadın beyaz birine yer vermediği için tutuklandı. Bunun üzerine Afrika kökenliler bir yıla yakın otobüslere binmedi ve protesto gösterileri yaptı. 1956'da otobüslerdeki ayrımcılık sona erdi.
Uzun yıllar boyunca beyaz ırkın yönetiminde olan Güney Afrika'da da siyahilere uygulanan ayrımcılık, 1948 genel seçimlerinden sonra resmileşti. 1958 yılından itibaren yasalarla da desteklenen Apartheid (Afrika dilinde "ayrılık" demektir) sistemi, insanları derilerinin renklerine göre sınıflandırdı. Beyaz azınlık dışında kalanlar, vatandaşlık hizmetlerinden daha az yararlandırıldı. Devletin sağladığı sağlık, eğitim gibi hizmetlerden siyahilerin yararlanması engellendi.
Güney Afrika'da "apartheid"a karşı Anti-Apartheid Hareketi oluştu. Nelson Mandela iktidarıyla ırkçı-ayrımcı uygulamalar son buldu. (Ajanslar)