İsrail'den barış sürecine darbe

İsrail'den barış sürecine darbe
İsrail'den barış sürecine darbe
İsrail İmar Bakanlığı, Filistin'le çarşamba günü başlayacağı açıklanan barış görüşmeleri öncesinde, Kudüs ve Batı Şeria'da 1187 yeni Yahudi yerleşim birimi inşasına onay verdi.

Filistin ve İsrail arasında 2010’da askıya alınan müzakerelerin, 30 Temmuz’da ABD ’nin gözetiminde Washington’da yeniden başlaması ve ilk görüşmenin çarşamba günü Kudüs’te yapılacağının açıklanmasının ardından İsrail’den süreci baltalayabilecek bir adım geldi. İsrail dün Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da 1187 yeni konutun inşasına son onayı verdi. İmar Bakanı Uri Ariel, ‘İsrail vatandaşlarının ihtiyaçlarını karşılamak için Doğu Kudüs’te 793, Batı Şeria’nın farklı bölgelerinde de 394 apartman inşa edileceğini’ açıkladı. Ariel, “Dünyada hiçbir ülke , nerede inşaat yapıp nerede yapamayacağı konusunda bir başka ülkeden emirler almaz. Evleri pazarlamayı sürdüreceğiz ve tüm ülkede inşa edeceğiz. Bu, şu anda Siyonizm ve ekonomi için doğru adımdır” ifadelerini kullandı. Bir bakanlık yetkilisi de inşaatlara 1-2 yıl içerisinde başlanacağını söyledi.
Bu arada İsrail’in Maariv gazetesi, üst düzey bir ABD’li yetkiliye dayandırdığı haberinde ‘Washington’ın, Filistinli tutukluların serbest bırakılması süreciyle paralel olarak İsrail’in yerleşim birimi inşaatına yeşil ışık yaktığını’ ileri sürdü.

‘Bu politika çok tehlikeli’
Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Üyesi Hannan Aşravi ise İsrail’i kınadı: “İsrail görüşmelerin başlatılması girişimlerine rağmen kasıtlı olarak ABD ve dünyanın geri kalanına daha fazla toprak çalmaya, daha fazla yerleşim inşa etmeye ve iki devletli çözümü ortadan kaldırmaya devam edeceği mesajını gönderiyor. Bu çok tehlikeli bir politika ve sürdürülürse daha büyük çatışmalar ve barış fırsatının tamamen kaçırılmasına yol açabilir.”
İsrail’in yeni inşa edeceği yerleşim birimleri 1967’de işgal edilen Filistin toprakları üzerinde bulunuyor. Yeni evlerin yapılacağı bölge, uluslararası hukuka ve BM’ye göre İsrail yerleşimlerine izin verilmemesi gereken yerler. İsrail ve Filistin tarafları arasındaki doğrudan görüşmeler, 2010 yılının Eylül ayında, Yahudi yerleşimleri konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle kesilmişti. Filistin Özerk Yönetimi lideri Mahmud Abbas, müzakerelerin yeniden başlaması için uzun süre yerleşimlerin inşasının durdurulmasını önşart olarak belirlemişti.
İsrail ve Filistin tarafı, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin yürüttüğü mekik diplomasisinin ardından 3 yıl aradan sonra 30 Temmuz’da Washington’da barış görüşmelerine yeniden başlamıştı. İsrail hükümeti de barış görüşmeleri öncesinde, 1993’te imzalanan Oslo Anlaşması öncesinde hapse atılan 104 Filistinlinin kademeli olarak serbest bırakılacağını açıklamıştı. İlk grup 26 esirin yarın serbest bırakılması bekleniyordu. Bu son yerleşim inşaatı kararının da, tutsakların serbest bırakılmasına karşı çıkan hükümet üyelerini yatıştırmak için alınmış olabileceği yorumu yapıldı.